O Oλυμπιακός απο ατσάλι πήρε την ισοπαλία με 2-2

Ένας Ευρωπαίος Ολυμπιακός που τον καμάρωσε όλη η Ελλάδα ανέτρεψε το άδικο 0-2 σε 2-2 και θα μπορούσε να κάνει την ολική ανατροπή σε 3-2 αν δεν έμενε από δυνάμεις μετά το 70 λεπτό σε συνδυασμό με την αποχώρηση του Βαλμπουενά στο 68 λεπτό με τον Μπενζιά.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και μέχρι το 25 λεπτό είχε κάνει 3 με 4 τελικές και ένα δοκάρι με τον Γκερέρο στο 18 λεπτό.
Στο 6 λεπτό ο Ποντένσε έκανε το πρώτο αδύναμο σούτ. Στο 13¨ είχαμε την πρώτη κίτρινη κάρτα στον Γκιγιέρμε. ΣΤΟ 16 ¨ νέο σουτ του Γκερέρο, και στο 18¨ ο Ολυμπιακός έχασε διπλή ευκαιρία η πρώτη με το Γκερέρο με μια οβίδα στο δοκάρι νέο σουτ απο ριμπάουτ που κέρδισε ο Γκιγιέρμε ελάχιστα άουτ. Στο 21¨ νέο σουτ του Ποντένσε αδύναμο κι αυτό χωρίς αποτέλεσμα.

Μέχρι το 23¨ η Τότεναμ δεν έχει κάνει καμία ευκαιρία για γκολ και στο λεπτό αυτό ο Μεριά κάνει ένα χαζό πέναλτι και η Τότεναμ στο 25¨ ανοίγει το σκορ 0-1
Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και στο 28¨ ο Βαλμπουενά κάνει ένα μακρινό σουτ αλλά λίγο άουτ. Καί σαν να μην μας έφτανε αυτό στο 30¨ ήρθε και το δεύτερο γκολ της Τότεναμ που ξεκίνησε από ένα λάθος του διακριθέντος Ποντένσε κανείς δεν μαρκάρισε τον Μόουρα 0-2 η Τότεναμ χωρίς άλλες ευκαιρίες.
Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλο το πρώτο μέρος σχεδόν και κατάφερε να μειώσει το σκόρ με τον Ποντένσε στο 44¨ από διαγώνιο σουτ.

Στο Β μέρος ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να ισοφαρίσει το παιχνίδι ένα γκολ της Τότεναμ στο 49¨ δεν μέτρησε αφού ήταν σε καθαρή θέση οφσάϊτ.
Φτάνουμε στο 51¨ και ανατρέπεται ο Βαλμπουενά κερδίζοντας καθαρό πέναλτι, το εκτελεί ο ίδιος στο 53¨ και η ανατροπή είναι γεγονός.
Ένα σουτ της Τότεναμ στο 57¨ μπλοκάρει σταθερά ο Σά. Νέα ευκαιρία με τον Μασούρα η μπάλα άουτ. στο 58¨
Στο 65¨ είχαμε την μεγάλη απόκρουση το Σά που κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας. Από το 70¨ ο Ολυμπιακός δεν είχε δυνάμεις να επιτεθεί σφοδρά συν ότι ο Ποντένσε δεν είχε τον Βαλμπουενά να ανακατέψουν άλλο την άμυνα της Τότεναμ, Αλλά παρ,όλα αυτά διεκδίκησε την νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό . Στο 78¨ μπήκε ο Ρατζέλοβιτς στην θέση του Μασούρα και στο 89¨ ο Έλ Αραμπί πήρε την θέση το Γκερέρο κάπως αργά θα έλεγα. Στο 87¨ η Τότεναμ είχε ένα δοκάρι αλλά ως μη γενόμενο αφού ήταν οφσάϊτ.

Θα σταθώ σε έναν δαιμόνιο ποδοσφαιριστή που λέγεται Ποντένσε, απόψε ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου ναι δαιμόνιος εμένα που είμαι παλαιός φίλαθλος μου θύμισε τον Θανάση Σαραβάκο, έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στον Ολυμπιακό ο Ποντένσε και τον είδε όλη η Ευρώπη φαντάζεστε που μπορεί να φτάσει η τιμή του.
Ο άλλος ποιος ήταν; μα ο Ματιέ Βαλμπουενά είχα κάνε μια ανάρτηση το μεσημέρι και έγραφα ότι την Τότεναμ την είχαμε κερδίσει το 1972 με γκολ ενός παίκτη από την Γαλλία Ρομαίν Αργυρούδης και ανέφερα ότι και απόψε την ζημιά στην Τότεναμ θα την κάνει πάλι ένας παίκτης από την Γαλλία, όπερ και εγένετο Ματιέ Βαλμπουενά.

Ο Τρίτος παικταράς ποιος ήταν; Ο Ρούμπεν Σεμέδο μόνος του ήταν μια άμυνα που τους έδενε όλους γύρω του, όπως και ο Ομάρ έκανε μεγάλο παιχνίδι. Ο Μεριά απόψε τα θαλάσσωσε με το πέναλτι αλλά έκανε κι άλλα λαθάκια.
Γκιγιέρμε και Μπουχαλάκης πάρα πολύ καλοί όπως και ο Μασούρας με τον Γκερέρο μεγάλο παιχνίδι και από τον Ισπανό απόψε.
Γενικά ο Ολυμπιακός στάθηκε σαν μια μεγάλη ομάδα απέναντι στην περσινή φιναλίστρια του Champions League. αδικείται από το αποτέλεσμα βάση των ευκαιριών και την εικόνα του αγώνος. Ο Ρατζέλοβιτς έπαιξε λίγα λεπτά όπως και ο Έλ Αραμπί. Να πώ δυο λόγια για τον Μπενζιά άφησε πολύ καλά στοιχεία και μπαίνει στις φάσεις πολύ δυνατά. Ο Σά συνέχισε τις λαμπρές εμφανίσεις του δεν φέρει καμία ευθύνη για τα δυο γκολ.

Αναλυτικά το ματς:

Στο 6¨ ο Γκιγιέρμε βγήκε από δεξιά έδωσε στον Ποντένσε ο οποίος σόυταρε και ο Γιορίς να μπλοκάρει. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Γάλλος κίπερ δεν ανησύχησε. Στο 18ο λεπτό, στην (μέχρι εκείνη την στιγμή) φάση του αγώνα. Ο Τσιμίκας έκανε την σέντρα από αριστερά ο Ποντένσε υπέροχα με το στήθος έστρωσε δεξιά στον Γκερέρο ο οποίος εντός περιοχής έπιασε το διαγώνιο σουτ σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιορίς.

Και όμως. Στο 26΄η Τότεναμ ήταν αυτή που έφτασε πρώτη στο γκολ. Ο Μεριά προσπάθησε να ανακόψει τον Χάρι Κέιν, (έχοντας φάει την κλειστή ντρίπλα του Άγγλου σταρ) ο διαιτητής έδειξε πως ο Τυνήσιος ανέτρεψε τον Άγγλο, ο οποίος ανέλαβε και να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του (0-1). Και σαν να μην έφτανε αυτό. Πέντε λεπτά αργότερα, ο σαστισμένος Ολυμπιακός, μετά από λάθος στον χώρο του κέντρου, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2. Ο Μόουρα είχε ελάχιστο χώρο, αλλά τόσο χρειαζόταν για να κάνει το σουτ σημαδεύοντας αριστερά (0-2).

Για μερικά λεπτά οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν χαμένοι. Το ψυχολογικό βάρος της… αδικίας από την εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν μεγάλο. Όμως δεν πέταξαν λευκή πετσέτα διαψεύδοντας όσους πίστεψαν πως το παιχνίδι έχει τελειώσει πριν την ώρα του. Στο 44ο λεπτό, ο εκ των κορυφαίων του ματς Ποντένσε μπήκε με δύναμη στην περιοχή από δεξιά και με διαγώνιο σουτ μείωσε σε 1-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και παρά τα πρώτα μάλλον αμήχανα λεπτά. Ήρθε άμεσα και το γκολ της ισοφάρισης. Ο εξαιρετικός Βαλμπουενά δέχθηκε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα. Ο Βερτόνγκεν τον πάτησε και ο ρέφερι το είδε, δείχνοντας ανεπηρέαστος από τις διαμαρτυρίες την άσπρη βούλα. Ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του σε 2-2 στην 100η του συμμετοχή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Από εκείνο το σημείο του αγώνα, κι ως την συμπλήρωση και των πέντε λεπτών του έξτρα χρόνου. Ο Ολυμπιακός δεν επαναπαύτηκε στην ισοπαλία. Ούτε βέβαια και η Τότεναμ με τον Ποκετίνο να ρίχνει στη μάχη ό,τι καλύτερο διέθετε. Το τελικό 2-2 αφήνει μια… γλυκόπικρη γεύση στην ομάδα του Μαρτίνς, γεύση που αποδεικνύει το μέγεθος της εμφάνισης κόντρα στους Σπερς. Ο Ολυμπιακός έβαλε τα καλά του, κατέθεσε ποιότητα και θράσος στο γρασίδι απέναντι σε έναν αντίπαλο που θεωρητικά είναι κλάσεις ανώτερός του, άντεξε στην κακή τροπή της αναμέτρησης, έκανε το come back, φλέρταρε με τη νίκη και συνεχίζει να ονειρεύεται!

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Βαλμπουενά (69’ Μπενζιά), Μασούρας (78’ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί)

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Γιορίς, Γουίνκς, Ντέιβις, Αλντερβάιρελντ, Βερντόνγκεν, Ντομπελέ (62’ Σισοκό), Έρικσεν, Σάντσες, Μόουρα (76’ Λαμέλα), Ντέλε Άλι (72’ Σον), Κέιν