O Oλυμπιακός και με 10 παίκτες νίκησε τον Άρη 1-0 .(ΒΙΝΤΕΟ)

Δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη εξαιτίας του Δανού διαιτητή Κέλε να βγάλει λάθος χρώματος κάρτα από κίτρινη-κόκκινη σε ένα μαρκάρισμα του Λαλά πάνω στον Μαντσίνι που χωρίς πρόθεση πάτησε το πόδι του, στο 41″ του πρώτου ημιχρόνου. Βεβαίως και ήταν λάθος η απόφαση αυτή του Δανού διαιτητή τέτοιες φάσεις συμβαίνουν σε κάθε παιχνίδι κανείς διαιτητής δεν δείχνει κόκκινη κάρτα άλλα απλά κίτρινη Επιμένω σε αυτό το σχόλιο διότι το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες εικόνες να βλέπαμε ένα ντέρμπι με την μπάλα να παίζεται πάνω κάτω και με φάσεις στις δυο εστίες.

Έτσι το παιχνίδι κυρίως στο Β μέρος ήταν ένας μονόλογος στο μισό γήπεδο με την κατοχή στον Άρη με 28-64

Ο Πέδρο Μαρτίνς κατέβασε το απόγευμα τον Ολυμπιακό με εκπλήξεις και με διάταξη 3-4-3 με τον Σα, με τρία στόπερ Μπα, Σωκράτη, Χολέμπας–Ακραίους μπακ δεξιά τον Λαλά, αριστερά τον Ρέαμπτσιουκ, μεσαία γραμμή Μπουχαλάκη, Εμβιλά,–στα άκρα της επίθεσης τον Μασούρα και τον Μπρούμα–και στην κορυφή της επίθεσης ο Έλ Αραμπί.

Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό στο 8″ ο Μπρούμα σούταρε μόλις αουτ .
Στο 24″ νέα τελκή με τον Έλ Αραμπί, και στο ίδιο λεπτό ο Χολέμπας κάνει ένα κόψιμο τάκλιν για σεμινάριο στον Μαντσίνι που θα βρισκόταν προ του Σα.

Στο 27″ πρώτη τελική για τον Άρη με ένα σουτ του Μπρούνο ( άλλος παίκτης με τον Άρη ο Μπρούνο) μπλόκαρε ο Σα. .

Στο 30″ νέα ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί σουτ μόλις αουτ. Στο 35″ ο Μπουχαλάκης άνοιξε το κοντρόλ για να βγει προ του Κουέστα.

Και στο 38″ χάθηκε η μπάλα ήταν η φάση που άνοιξε το σκορ ο Ολυμπιακός:
Ρέαμπτσιουκ στον Εμβιλά, Έλ Αραμπί, αυτός στον Μπουχαλάκη πανέξυπνη γυριστή ασίστ στον Μασούρα και με την μια πλάσαρε τον Κουέστα πολύ ωραίο γκολ σε ομαδική προσπάθεια για το 1-0

Και στο 41″ έγινε το μαρκάρισμα του Λαλά με τον Δανό διαιτητή να μπερδεύει το χρώμα της κάρτας. Κρίμα γιατί χάλασε ένα παιχνίδι του Ολυμπιακού και αναγκάστηκε να γυρίσει στην άμυνα για να κρατήσει το 1-0. Μόλις στο 88″ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του τελική στο Β ημίχρονο. Στο 45+2 ο Μαντσίνι έχασε μεγάλη ευκαιρία όμως ο Σα του έκλεισε το δρόμο με έξοδο και να τραυματίζεται ελαφρά πάνω στον Μαντσίνι.

Β ημίχρονο ο Ολυμπιακός αναγκάζεται να θυσιάσει τον διακριθέντα Μπρούμα και να βάλει τον Ανδρούτσο να καλύψει το κενό του Λαλά. Και να συνεχίσει πλέον να παίζει με 3-4-2.

Ο Άρης όπως αναμενόταν πήρε τον έλεγχο του αγώνος και ξεκίνησαν οι τελικές του μόλις στο 48″ από κόρνερ ο Μάνος λίγο έλειψε με κεφαλιά από κοντά να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο 50″ ο Μπουχαλάκης δέχεται κίτρινη κάρτα,

Ο Άρης συνεχίζει να παίζει τον Ολυμπιακό στο μισό γήπεδο χωρίς να κάνει κλασικές ευκαιρίες ο Σα είναι αλάνθαστος σε όλες τις απειλές του Άρη, και κυρίως ο Παπασταθόπουλος με τον Μπα είναι απροσπέλαστοι όπως και ο Ανδρούτσος με τον Ρέαμπτσιουκ. Στο 61″ ο Χολέμπας για μια ακόμα φορά με κεφαλιά διώχνει την μπάλα σε επικίνδυνη στιγμή για τον Σα.

Στο 76″ ένα καλό σουτ του Σάσα μπλοκάρει ο Σα, στο 79″ νεο σουτ του Μαντσίνι μόλις αουτ. Στο 86″ φοβερό σουτ το Μαντσίνι και μεγάλη απόκρουση του Σα.Στο 88″ γίνεται αλλαγή ο Ελ Αραμπί με τον Καιπερς και στο 93″ ο Καμαρά, και βγαίνει ο Μπουχαλάκης προφανώς για να κερδίσει χρόνο ο Ολυμπιακός.

Μεγάλη η νίκη του Ολυμπιακού που πήρε μια διαφορά από τον δεύτερο Άρη 19 βαθμών.

Ο Μαρτίνς δήλωσε ότι δείξαμε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και τα χειροκροτήματα αξίζουν σε όλους τους παίκτες μας όχι μόνο στον Έλ Αραμπί.

Κίτρινες: Μπουχαλάκης, Σα – Γκάμα

Κόκκινες: Λαλά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Μπα, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (93′ Καμαρά), Μπρούμα (46’ Ανδρούτσος), Μασούρας (80′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (88′ Κάϊπερς).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς (60’ Ιωάννου), Τζέγκο, Σάσα, Μαντσίνι, Γκάμα, Μπερτόγλιο (46’ Μάνος), Μπρούνο (73’ Ματέο Γκαρσία).