Ο Ολυμπιακός Handball Premier κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός με την άμυνα του νίκησε  με 28-21 της ΑΕΚ έκανε το 3-1 στο Handball Premier και κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Το δεύτερο  νταμπλ  το απόγευμα της Τρίτης 28/5/2019  ο Ολυμπιακός.

Με επιθετικό  και εξαιρετική άμυνα νίκησε  με 28-21 της ΑΕΚ  Handball Premier και κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση και του πρωταθλήματος και του  Κύπελλου και να φτάσει στο νταμπλ.

Όλα αυτά σε έναν αγώνα ο οποίος διεκόπη και πάλι πολλές φορές εξαιτίας κάποιων ανεγκέφαλων που πετούσαν νερό και έφτυναν τους αθλητές του Ολυμπιακού και κυρίως τον Τζηρά ο οποίος έπαιζε σε θέση δεξιού εξτρέμ και είχε την ατυχία να παίζει μπροστά τους. Αποκορύφωμα φυσικά η διακοπή περίπου 45 λεπτών που σημειώθηκαν στο 52.47 όταν είχαμε βροχή αντικειμένων και είσοδο οπαδών στον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός από την αρχή του ματς στόχευσε να ανοίξει την άμυνα της ΑΕΚ και τα κατάφερε. Χτυπώντας αρχικά από τα δεξιά με τον Τζηρά και στη συνέχεια από θέση πίβοτ κατάφερε να χτίσει μία διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και το οκτώ γκολ (5-13) λίγο πριν τη συμπλήρωση 25 λεπτών. Την ίδια ώρα η ΑΕΚ δεν είχε λύσεις στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το 20 είχε πετύχει μόλις τρία γκολ Στα υπόλοιπα δέκα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να πετύχουν πέντε γκολ, όμως δέχτηκαν τέσσερα με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να κλείσει με το σκορ στο 15-8.

Από εκεί και μετά δεν είδαμε επί της ουσίας ματς. Ο Ολυμπιακός δίχως να δυσκολευτεί διατηρούσε και μεγάλωνε τη διαφορά του, ενώ οι διακοπές δεν άφηναν καμία από τις δύο ομάδες να βρει ρυθμό. Με το σκορ στο 19-26 και με περίπου επτά λεπτά να απομένουν είχαμε τη μεγάλη διακοπή στο ματς λόγω των επεισοδίων. Μετά από 45 λεπτά οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο με τα υπόλοιπα λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 21-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 2-7, 3-10, 6-13, 8-15 (ημ), 10-17, 11-20, 14-23, 17-25, 19-27, 21-28

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 2, Νταρσουλάν, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 6, Βραζάλιτσα 3

Ολυμπιακός: Κρητικός, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 1, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 4, Χάλαρης, Τσίλης 3