Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με σκορ 77-63

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε με 77-63 στην έδρα του ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική της Basket League. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γάλλο σέντερ, που σημείωσε τριπλ νταμπλ με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Μετά τις ήττες από Παναθηναϊκό και Φενέρμπαχτσε, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τη νίκη επί του ΠΑΟΚ και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 4-1 στο ελληνικό πρωτάθλημα, φεύγοντας για πέμπτη συνεχόμενη φορά με το ροζ φύλλο αγώνα από την Πυλαία. Από την άλλη, ο “Δικέφαλος του Βορρά” έπεσε στο 2-3 με δεύτερη σερί ήττα στη Basket League.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα 5-2 στο πρώτο δίλεπτο, εκμεταλλευόμενος το… μούδιασμα των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ωστόσο “ξύπνησαν” σχετικά γρήγορα και… απάντησαν με ένα επί μέρους 13-2 για να προηγηθούν με οκτώ πόντους (15-7, 7′). Ο Πίτερς και ο Μπραζντέικις ήταν αυτοί που… κουβάλησαν την “ερυθρόλευκη” επίθεση. Ωστόσο, οι Σχίζας και Φρίντρικσον έδωσαν σημαντικούς πόντους στον “δικέφαλο του βορρά”, που κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -1 (17-16).

Ο Τσιακμάς έβαλε τον ΠΑΟΚ ξανά μπροστά στο σκορ (19-17, 11′), ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0 για το σύνολο του ΤακιανούΓουίλιαμς-Γκος και Παπανικολάου απάντησαν με ένα δικό τους επί μέρους 14-6 για να φέρουν την ομάδα τους στο +6 (31-25). Οι “ερυθρόλευκοι” πατούσαν πολύ καλύτερα στο παρκέ στα τελευταία λεπτά και εν τέλει πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (37-28).

Πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο από τον “Δικέφαλο του Βορρά”, που με συνεχόμενους πόντους από Μπελιάουσκας και Φρίντρικσον μείωσε τη διαφορά σε απόσταση ενός τριπόντου (37-34). Γουόκαπ και Μπραζντέικις με δύο μακρινά σουτ έδωσαν ανάσα στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 43-34. Οι “ερυθρόλευκοι” έφθασαν στην πρώτη τους διψήφια διαφορά στο παιχνίδι με τον Γουίλιαμς-Γκος να κάνει το 49-39 στο 28′ και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο +12 (53-41) για τους Πειραιώτες.

Το συγκεντρωμένο παιχνίδι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, τελείωσε κάθε ενδιαφέρον γύρω από το ματς. Οι Φαλ, Γουίλιαμς-Γκος και Παπανικολάου ήταν σε πολύ καλή μέρα και οδήγησαν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα χωρίς προβλήματα σε μία ακόμα νίκη. Μέγιστη τιμή της διαφοράς, το +18 (77-59) λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-37, 41-53, 63-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς, Χάρισον 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φρίντρικσον 12 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπελιάουσκας 20 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Γκίλμορ 5 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσιακμάς 3 (1), Σχίζας 5, Τσαϊρέλης 2, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 2, Φαλ 10 (4/4 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μπραζντέικις 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Πίτερς 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3 (1/6 σουτ), Ροζακέας, Πάπας, Παπανικολάου 17 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τανούλης

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Basket League: