Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Λαυρίου με 101-58.

Ζορίστηκε για 20 λεπτά ο Ολυμπιακός επικράτησε του Λαυρίου με 101-58 στο  Ειρήνης και Φιλίας για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Με τους Μιχάλη Λούντζη (12 πόντοι, 2 ασίστ) και Λιβιό Ζαν-Σαρλ (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν, οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Κάπως έτσι ανέβηκαν στην 1η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 13-1 και πλέον προετοιμάζονται για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στην Κρήτη.

Το ματς

Το ξεκίνημα δεν ήταν ακριβώς αυτό που θα ήθελε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Μπορεί ο Ολυμπιακός να πήρε ένα προβάδισμα 7-8 πόντων στα πρώτα λεπτά, όμως αυτή μειώθηκε στη συνέχεια. Το Λαύριο, χωρίς να έχει κάποιον παίκτη να ξεχωρίζει αλλά με ομαδική δουλειά, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Μάλιστα, πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αποδεικνύοντας ότι δεν πήγαν στο Σ.Ε.Φ. για μια δυνατή προπόνηση. Οι «ερυθρόλευκοι», προεξάρχοντως του Μιχάλη Λούντζη, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (41-40). Ο διεθνής γκαρντ ξεχώρισε και στις δύο πλευρές του παρκέ, κερδίζοντας έτσι αρκετά αγωνιστικά λεπτά.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πολύ διαφορετική. Οι Πειραιώτες μπήκαν με διάθεση να «καθαρίσουν» το ματς γρήγορα. Κάτι τέτοιο επιτεύχθηκε σχετικά εύκολα μιας και πλέον οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν ανεβάσει την «έντασή» τους στο παιχνίδι. Από την άλλη το Λαύριο δεν μπόρεσε να βρει «απαντήσεις» μιας και «κόλλησε» επιθετικά. Το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 29-6 και ο Ολυμπιακός είχε ουσιαστικά «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Ταϊλερ Ντόρσεϊ πρωταγωνίστησε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το ματς να έχει κριθεί και έγινε ο πρώτος σκόρερ φτάνοντας τους 14 πόντους. Τα τελευταία λεπτά ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα και οι γηπεδούχοι εν τέλει επικράτησαν με 101-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-40, 70-46, 101-58.