Ο Ολυμπιακός άλωσε την Κωνσταντινούπολη

[sc name=”BITROS”]

Με 1-0 νίκησε ο Ολυμπιακός την Μπασακσεχίρ και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στην ρεβάνς του Καραισκάκη.

Ένας Ολυμπιακός που ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο 10 λεπτο έκανε και δυο τελικές, αλλά στα επόμενα λεπτά η Μπασακσεχίρ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μέχρι λήξεως του ημιχρόνου χωρίς να απειλήσει σοβαρά την εστία του Ολυμπιακού. Εκτός από μερικά λάθη της άμυνας και συγκεκριμένα από την φάση στο που ο Σά αντί να διώξει την μπάλα κόρνερ πήγε να την μπλοκάρι και την έχασε και έγινε ένας πανικός στην μικρή περιοχή του Ολυμπιακού.

Στο ημίχρονο αυτό εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο μας θύμισε το ματς με την Βικτόρια στο 0-0 στην Τσεχία μέτριος έως κακός, Η Μπασακσεχίρ ήταν πιο οργανωμένη χωρίς να κάνει τις μεγάλες ευκαιρίες.

Στο Β μέρος βγήκε στο γήπεδο ένας άλλος Ολυμπιακός με σχέδιο και τακτική πάμε να πάρουμε το παιχνίδι και στο 53 λεπτό καρποφόρησε η υπεροχή του Ολυμπιακού ο Ποντένσε έδωσε καλή πάσα στον Βαλμπουενά ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με μια συστημένη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι πού περίμενε ο Μασούρας πέτυχε με υπέροχη κεφαλιά το χρυσό γκολ και η μπάλα πήγε στην απέναντι γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα της Μπασακσεχίρ.

Από το σημείο αυτό η Μπασακσεχίρ προσπάθησε να αντιδράσει κάπως χαλαρά θα έλεγα ο Ολυμπιακός πάγωσε το ρυθμό του αγώνα και κοιτούσε περισσότερο να διατηρήσει το διπλό μέσα στην Τουρκία. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Τούρκοι πίεζαν περισσότερο ο Σα όμως ήταν εκεί που για μένα ήταν ο MVP του αγώνος. Θέλω να πω για τις αλλαγές του Καμαρά ήταν αναμενόμενη αν και άργησε λίγο να γίνει διότι ο Ολυμπιακός δεχόταν μεγάλη πίεση, όμως η αλλαγή του Μπρούνο με τον Μασούρα ήταν μεγάλο ρίσκο διότι όλοι περιμέναμε να μπει ο Ρατζέλοβιτις δοκιμασμένη αλλαγή και σίγουρη για να δώσει πνοή στην ομάδα να κρατήσει μπάλα και να βοηθήσει και αμυντικά. Τι έγινε με τον Μπρούνο σε 10 λεπτά έκανε ένα φάουλ και ένα πέναλτι με σηκωμένα τα χέρια με αποτέλεσμα να κάνει ζημιά στην ομάδα αντί να την βοηθήσει και δεύτερον έχω την εντύπωση ότι έχασε την ευκαιρία να πάρει συμμετοχές στα επόμενα παιχνίδια. Τώρα πάμε στους στην αξιολόγηση των παικτών. ήταν οι γνωστοί ύποπτοι Με κορυφαίο τον Σά πολυ μεγάλος τερματοφύλακας ούτε με πέναλτι δεν δέχεται το γκολ. Ο Γκιγιέρμε πάρα πολύ καλός, επίσης ο Βαλμπουενά που σερβίρισε και το γκολ στο Μασούρα, ο Ποντένσε με καλές στιγμές συνεργαζόμενος από δεξιά με τον Βαλμπουενά. Στην άμυνα ξανά η μορφή του Σεμέδο έκοβε τα πάντα όλα. Αναφέρομαι για όλους στο Β μέρος διότι στο Α μέρος δεν ήταν καλός ο Ολυμπιακός έγιναν πολλά λάθη από όλη την ομάδα, εκτός από το πρώτο 10 λεπτο.

Το ματς
Όπως διαπίστωσε και στην πράξη ότι δεν είχε να αντιμετωπίσει κάποιο «καυτό» κοινό απέναντί του,ο Ολυμπιακός, ενώ καθαρά αγωνιστικά ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι από τους Τούρκους. Προσπάθησε και κατάφερε να κυκλοφορήσει καλά την μπάλα στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να φέρει στα… μέτρα του το παιχνίδι, δείχνοντας και πιο έτοιμος από την ομάδα Οκάν Μπουρούκ, που έπαιξε σκληρά από το πρώτο λεπτό. Οι δύο κίτρινες για φάουλ στα πρώτα επτά λεπτά (και τρεις μέχρι το 22’)… μαρτυρούν τις προθέσεις των γηπεδούχων. Αυτή ήταν η εικόνα στο πρώτο τέταρτο, στο οποίο οι Πειραιώτες είχαν και δύο τελικές (4’ Γκερέρο, 11’ Γκιγέρμε), δίχως να απειλήσουν ιδιαίτερα βέβαια.

Από την άλλη, η Μπασακσεχίρ δεν είχε ούτε μια και έπρεπε να φτάσει η αναμέτρηση στο 15’ για να συμβεί αυτό και μάλιστα χρειάστηκε η βοήθεια του Σα, που κράτησε «ζωντανή» την μπάλα εντός του γηπέδου, αλλά ελέω του Κριβελί όπου βρήκε η μπάλα στο σουτ του Γκούλμπραντσεν και της άμυνας των Πειραιωτών, παρέμεινε το 0-0. Οι Τούρκοι πίεσαν σε αυτό το διάστημα, αλλά η… μίνι μπόρα πέρασε και ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι την ηρεμία του και τη συγκέντρωσή του, χωρίς να πάθει ζημιά.

Οι φάσεις ήταν λίγες στο πρώτο ημίχρονο και μια από αυτές έγινε στο 38’ και ήταν η καλύτερη για τον Ολυμπιακού, όταν ο Γκιγέρμε -όντας σε καλή θέση- βρήκε άτσαλα την μπάλα μετά από στημένο του Βαλμπουενά. Συνολικά, μόνο στο κακό της πεντάλεπτο κινδύνεψε η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, η οποία διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι και σίγουρα δεν… τρόμαξε από τους Τούρκους.

Παρόμοιο ήταν το «σενάριο» και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει την κατάσταση. Με τη διαφορά ότι αυτήν τη φορά είχε σε καλύτερη κατάσταση κάποια από τα επιθετικά του ατού ο Ολυμπιακός. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Ποντένσε, ο οποίος ήταν σχεδόν… άφαντος στο πρώτο 45λεπτο και με την έναρξη του δεύτερου ανέβηκε και παράλληλα και η ομάδα του. Τη… δουλειά, ωστόσο, την έκανε ο Βαλμπουενά, ο οποίος έφτιαξε το 0-1 με ωραία ενέργεια από τα δεξιά και σέντρα για το κεφάλι του Γιώργου Μασούρα που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στην αντίθετη γωνία.

Ο Ολυμπιακός «έχτισε» πάνω σε αυτό το σκορ, διαχειρίστηκε την κατάσταση, έριξε τον ρυθμό, έπαιξε και με τον χρόνο, έχοντας στο πλάνο του να απειλήσει κυρίως μέσω αντεπιθέσεων. Από εκείνο το σημείο και μετά και μέχρι το 71’ έπιασε κάπως ρυθμό η Μπασακσεχίρ, αλλά δεν… στρίμωξε τους Πειραιώτες. Απείλησε ουσιαστικά -σε αυτό το διάστημα- μόνο με την ωραία προσπάθεια του Βίστσα, που έφερε βόλτα τον αντίπαλό του και με δυνατό-χαμηλό σουτ ανάγκασε τον Σα σε εξαιρετική επέμβαση.

Αρκετά γεμάτο ήταν το παιχνίδι από το 80’ και μετά. Σε εκείνο το σημείο η Μπασακσεχίρ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καφετσί με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Καμαρά. Στις καθυστερήσεις και σε ένα σημείο που δεν πίεζαν οι γηπεδούχοι, ο Ολυμπιακός γλίτωσε από ισοφάριση και κατάφερε να κρατήσει το 1-0. Ο Μπρούνο έκανε ανόητο χέρι σε γέμισμα του Κλισί, αλλά «καθάρισε» ο Σα με ωραία επέμβαση στην εκτέλεση του Βίστσα.

Οι συνθέσεις

Μπασακσεχίρ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιονούκ, Καισαρά, Γκετζού, Βιέιρα, Κλισί, Βίστσα, Τεκντεμίρ (62′ λ. τρ. Αζουμπουΐκε), Καχφέτσι, Ρομπίνιο, Κριβελί (81′ Ντεμπά Μπα), Γκουλμπράντσεν (69′ Ελία).

Στον πάγκο των Τούρκων έμειναν Βολκάν, Ντος Σάντος, Φρέι, Ουκάρ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέντο, Τσιμίκα, Μπουχαλάκη, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά (73′ Καμαρά), Γιώργος Μασούρας (83′ Μπρούνο), Γκερέρο (88′ Ελ Αραμπί).

Στον πάγκο έμειναν Αλέν, Τοροσίδης, Σισέ και Ραντζέλοβιτς.