Ο Ολυμπιακός άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς με την Μακάμπι χάιφα…..ισόπαλη 1-1

Ο Ολυμπιακός άφησε ανοικτή την υπόθεση-πρόκριση με το 1-1 παρά το γρήγορο γκολ που πέτυχε. Η Μακάμπι είχε δοκάρι και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις. Κορυφαίος ο Βατσλίκ που έσωσε την ομάδα του από την ήττα στην τελευταία φάση του αγώνα.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς προηγήθηκε νωρίς στο Ισραήλ, αλλά στη συνέχεια “έκρυψε” την ενέργειά του και έδωσε το δικαίωμα στη Μακάμπι Χάιφα να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να απειλήσει πολλάκις τα καρέ των “ερυθρόλευκων”. Ο Ολυμπιακός κρατήθηκε αρκετές φορές… ζωντανός από τα χέρια του Τομάς Βατσλίκ, αλλά δεν γλίτωσε την ισοφάριση.

Ο αγώνας

Με την έναρξη του αγώνα, οι Πειραιώτες βρήκαν καλά πατήματα στο “Σάμι Όφερ”.

Οι δύο ομάδες έδωσαν άμεσα γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση και οι Πειραιώτες συνδύασαν το καλό τους ξεκίνημα με άμεσο προβάδισμα στο Ισραήλ.

Στο 7ο λεπτό, οι Κανέ και Τικίνιο, που αποτέλεσαν τις εκπλήξεις του Πορτογάλου τεχνικού στο βασικό σχήμα, συνεργάστηκαν ωραία με τον τελευταίο να “σκάβει” για τον Μασούρα.

Η μπάλα στρώθηκε εκ νέου στον Βραζιλιάνο επιθετικό, ο οποίος έπιασε ωραίο σουτ που “χτύπησε” στο δοκάρι του Κοέν και εν συνεχεία ο Ζινκερνάγκελ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το γκολ, η ισραηλινή ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και ασκούσε πίεση στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Από το 20′ και μετά, οι “ερυθρόλευκοι” ανάμεναν στα 2/3 του γηπέδου και αμύνονταν σε 4-5-1, προσπαθώντας να εμποδίσουν την ανάπτυξη της Μακάμπι.

Στο 33′, οι Ισραηλινοί απείλησαν για πρώτη φορά με ουσιαστική ευκαιρία.

Ο Χαρίζα σούταρε από μακριά και δύο συμπαίκτες του προσπάθησαν να αλλάξουν την πορεία της μπάλας, αλλά ο Βατσλίκ δεν επηρεάστηκε και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο 39ο λεπτό, η ομάδα του Μπαχάρ έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με τον Ντάβιντ, αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ και το 1-0 παρέμεινε υπέρ του Ολυμπιακού.

Η Μακάμπι παρέμεινε απειλητική για την εστία του Βατσλίκ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Σερί έκανε το μακρινό σουτ και ο Τσέχος έδιωξε σε κόρνερ.

Η εκτέλεση έγινε με πάσα, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου δεν βρισκόταν κανένας “ερυθρόλευκος” και ο Πλάνιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, το γκολ του 30χρονου ακυρώθηκε για νέο οφσάιντ και έτσι το χαμόγελο των Ισραηλινών “έσβησε” άμεσα.

Ο Ολυμπιακός “γλίτωσε” τις διαδοχικές ευκαιρίες και την πίεση των αντιπάλων του με το σφύριγμα του διαιτητή για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μακάμπι Χάιφα συνέχισε να ασκεί πίεση στους Πειραιώτες, αναζητώντας από ορθή θέση το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 59′, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε καλή στιγμή. Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά από αριστερά έκανε εξαιρετική ενέργεια, είδε τον έτερο Καμαρά (Μαντί) να κάνει κίνηση εντός της περιοχής, αλλά η σέντρα του ήταν πολύ δυνατή και πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στο 63′, ο Πιερό έγινε αποδέκτης της μπάλας με κάθετη πάσα, έχοντας φύγει στην πλάτη της άμυνας των “ερυθρόλευκων”, έφτασε έως τη μεγάλη περιοχή, αλλά πλάσαρε αρκετά άουτ.

Στο 70′, οι Ισραηλινοί απείλησαν ξανά.

Ο Σερί βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, σήκωσε τη μπάλα στην απέναντι πλευρά και ο Κορνού έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.

Στο 78′, η Μακάμπι έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση.

Οι Ισραηλινοί επιτέθηκαν από τα δεξιά, έγινε η σέντρα και ο Βατσλίκ έκανε μία απόκρουση εξ επαφής, προτού η μπάλα φτάσει στον Πιερό, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η είσοδος του Παπασταθόπουλου στο παιχνίδι άλλαξε το σχήμα του Ολυμπιακού με τρία στόπερ, προκειμένου να ενισχύσει τα μετόπισθεν για τη διατήρηση του σκορ.

Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν κύλησαν υπέρ των “ερυθρόλευκων”, καθώς η Μακάμπι βρήκε εν τέλει το γκολ της ισοφάρισης στο 93′.

Ο Χαζίζα προσπάθησε να σεντράρει από τα δεξιά, η μπάλα κόπηκε από τον Σισέ και εν συνεχεία ο παίκτης της Μακάμπι έκανε… τυφλό γύρισμα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το 1-1 παρέμεινε έως το φινάλε του αγώνα και οι δύο ομάδες άφησαν ανοικτούς τους λογαριασμούς για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΓΚΟΛ: 7′ Ζινκερνάγκελ / 90+3′ Χαζίζα
Δοκάρι: 7′ Μασούρας / 78′ Πιερό
Κίτρινες: 7′ Ατζίλι, 18΄Σούντγκρεν, 44′ Μπαχάρ (εκτός γηπέδου), 68′ Φανί, 90+4′ Χαζίζα / 18′ Ζινκερνάγκελ, 35′ Μασούρας, 43′ Βρσάλικο, 84′ Κανέ, 88′ Μ. Καμαρά

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μπαχάρ): Κοέν, Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κoρνού (79′ Μενασέμ), Μοχάμεντ, Τσέρικ, Λαβί (61′ Φανί), Ατζίλι (48′ Ρουκάβιτσια), Νταβίντ (61′ Νταβίντ), Χαζίζα

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρσάλικο (81′ Παπασταθόπουλος), Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (72′ Μπουχαλάκης), Κανέ, Μασούρας (81′ Άβιλα), Αγκιμπού Καμαρά (46′ Μ. Καμαρά), Ζινκερνάγκελ (46′ Αμπουμπακάρ Καμαρά), Τικίνιο