O Oλυμπιακός – ΑΕΚ 1 – 2 μέσα στο καραίσκάκη

Ο Ολυμπιακός αδικήθηκε από τον διαιτητή σε τρεις φάσεις που έκριναν το αποτέλεσμα   Το  δεύτερο γκολ της ΑΕΚ  ΄΄ηταν   άκυρο οφσάιντ  του Τσούμπερ. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακός εως τραγικός

μέχρι  το 44 λεπτό δεν είχε ούτε μια κλασική ευκαιρια  για να πετύχει ένα γκολ. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 45″  να δώσει μια μπροστινή μπαλιά  ” τρύπα” ασίστ Ο Φορτούνης στον Μασούρα και να καταφέρει στο τετ ατετ   να σκοράρει για το  1 – 2  Η ΑΕΚ είχε ανοίξει το σκορ  στο 32″ μετά από 7 αλλεπάλληλα  κόρνερ ο Γκαρσία   με κεφαλιά έκανε το 0 – 1   για την ΑΕΚ
Και στο 39″  πάλι από κόρνερ  ο Λιβάι με καφαλια  έδωσε την ευκαιρία στον Τσουμπερ να πεταχτεί μπροστά και από θέση οφσάιντ να πετύχει το 0 – 2  για την ΑΕΚ   Ο Ολυμπιακός στο δευτερο  ημίχρονο ήταν ανώτερος αλλά  με  12 παίκτη  για την ΑΕΚ τον διαιτητη Σλοβάκο αναγκάσθηκε να χάσει άλλους τρεις βαθμούς και να απομακρυνθεί από το πρωτάθλημα.
Τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού  πάρα πολλά δεν υπάρχει δέσιμο ομάδας, δεν υπάρχει σωστή ανάπτυξη   αναγκάζετε ο Φορτούνης να αφήσει τα άκρα που τον βάζουν να παίζει και να πατάει όλο το γήπεδο .

Επίσης ο προπονητής άργησε  δραματικά να κάνει τις αλλαγές στο …..83″ τις τρεις  αλλαγές  Αλεξανδρόπουλο, Ρίτσαρντ  Μαρτινς.

Στο 4’ σκαστό σουτ του Τσούμπερ, ο Πασχαλάκης μπλοκάρει εύκολα. Στο 15’ σουτ του Πινέδα έφυγε άουτ. Στο 27’ κεφαλιά του Βίντα, άστοχη.

Στο 32’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ, ο Λιβάι Γκαρσία πήδηξε ψηλά, νίκησε τον Μπιανκόν και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Στο 39’ η ΑΕΚ έφτασε στο 2-0 όταν μετά από νέο κόρνερ του Αμραμπατ, ο Λιβάι έπιασε την κεφαλιά με τον Τσούμπερ να πετάγεται μέσα στην μικρή περιοχή και να σκοράρει.

Στο 44’ ο Φορτούνης έβγαλε ασίστ για τον Μασούρα ο οποίος απέναντι στον Στάνκοβιτς δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για να μειώσει σε 2-1.

Στο 48’ σουτ του Έσε, άουτ. Στο 52΄σουτ του Μασούρα, μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.

Στο 68’ όμορφη κάθετη μπαλιά του Καμαρά για τον Μασούρα, ο οποίος κοντρολάρει με τον ώμο και γυρίζει σκοράροντας, όμως ο διαιτητής το ακυρώνει υποδεικνύοντας χέρι. Στο 71’ ο Ναβάρο μπήκε στην περιοχή τριπλάροντας τον Κάλενς, ο οποίος έκανε την προβολή και τον ανέτρεψε, με τον Μαρέφκα να μην δείχνει το πέναλτι.

Στο 79’ εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, με εναέριο πλασέ του Μπιανκόν να φεύγει άουτ. Στο 80’ κεφαλιά του Πινέδα στο δοκάρι και άουτ. Στο 94′ σουτ του Σιντιμπέ έφυγε άουτ. Στο 97′ σουτ του Φορτούνη έφυγε άουτ.

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Μπιανκόν, Ρέτσος, Ορτέγκα (83’ Ρίτσαρντς) – Καμαρά (83’ Αλεξανδρόπουλος), Έσε – Μασούρας, Φορτούνης, Ποντένσε (83’ Μάρτινς) – Ναβάρο.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Ρότα, Βίντα, Κάλενς (92’ Μήτογλου), Σιντιμπέ – Άμραμπατ (83’ Ελίασον), Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς(92’ Φερνάντες) – Γκαρσία, Τσούμπερ (92’ Πόνσε).