Ο Νιγηριανός επιθετικός πρώτο του γκολ κατάφερε να χαρίσει έναν ανέλπιστο βαθμό.(ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Νιγηριανός ο Αμπιόλα Ντάουντα ανακοινώθηκε της 16/01/2020 από τους Αγρινιώτες.

Ο 31χρονος μπήκε στον αγωνα και στο 73’ η Λαμία ήταν μπροστά στο σκορ με γκολ του Μπεχαράνο στο 43’ και στο τελευταίο λεπτό  κυνήγησε μια χαμένη φάση και αναγκάζοντας τον Θεωδορόπουλο να τον ανατρέψει στην μικρη περιοχή.

Ανέλαβε την εκτέλεση βάζοντας γκολ   κατάφερε να χαρίσει 1 βαθμό,

Αγωνας

Η μεγάλη ανάγκη για βαθμούς ήταν με την ομάδα του Παναιτωλικού και η συμπεριφορά των παικτών στον αγωνιστικό χώρο έδειχνε ότι το κίνητρο είναι με την πλευρά των Αγρινιωτών. Μόλις στο 2’ η ομάδα του Μάκη Χάβου είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία, όταν ο Άλβαρεζ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Θεοδωρόπουλος την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να έχει απάντηση και στο 10’ , αυτή τη φορά στην κεφαλιά του χαφ των γηπεδούχων.

Η επιθετικότητα του Παναιτωλικού συνεχίστηκε και στο 15’ ο Καραμάνος λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στην εστία της ομάδας του, αλλά ήταν τυχερός και αυτή κατέληξε κόρνερ και δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φάρλεϊ Ρόσα να στείλει άουτ την μπάλα, έπειτα από ατομική προσπάθεια.

Ο… χορός των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε στο 18’, με τον Θεοδωρόπουλο να λέει και πάλι «όχι» στους Άλβαρεζ και Φάρλεϊ Ρόσα, με τη Λαμία από εκείνο το σημείο να μπαίνει καλύτερα στο ματς, να κρατάει την μπάλα περισσότερα στα πόδια της και μάλιστα σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, προηγήθηκαν πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο.

Στο 43’ ο Ρόμανιτς έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Μπεχαράνο με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, αλλά σεβόμενος το γεγονός ότι έχει περάσει από τον Παναιτωλικό τη σεζόν 2015-16.

Θα περίμενε κανείς ότι στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός θα πίεζε, θα δημιουργούσε ευκαιρίες και θα είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, ώστε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Στην πραγματικότητα, όμως δεν έγινε το παραμικρό. Οι Αγρινιώτες ήταν πάρα πολύ κακοί, εντελώς ακίνδυνοι, καθόλου δημιουργικοί, με τη Λαμία να κρατάει πολύ εύκολα το προβάδισμα που είχε πάρει, έστω και κόντρα στη ροή του αγώνα.

Για να βρει το γκολ θα έπρεπε να γίνει κάτι το απρόβλεπτο και τελικά αυτό συνέβη στο 94’, δηλαδή στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ντάουντα που είχε περάσει στο ματς στο 73’, κυνήγησε μια χαμένη φάση, τσίμπησε την μπάλα, οδηγώντας ουσιαστικά τον Θεοδωρόπουλο να τον ανατρέψει στην περιοχή.

Το πέναλτι δόθηκε και ο Νιγηριανός που δεν συζήτησε να εκτελέσει άλλος το πέναλτι, με τέλειο χτύπημα, διαμόρφωσε το τελικό 1-1, χαρίζοντας τον ανέλπιστο βαθμό για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις

(Παναιτωλικός:) Κνετ, Τζανακάκης (56′ Ταχάρ), Κέβιν, Σίεστεντ, Γιοβάνοβιτς, Τσιγγάρας, Ντάλσιο (60′ Ντουάρτε), Ντίας, Ρόσα, Μπαΐροβιτς (72′ Ντάουντα), Αλβαρεζ.

(Λαμία:) Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος (90’+4′ Σασί),Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (90’+2′ Βύντρα), Ασίγκμπα, Καραμάνος, Σάλιακας (70′ Βασιλόγιαννης)