Ο Μαντσίνι έδωσε στον Παναθηναϊκό τη νίκη με σκορ 0-1

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από το “Μιχάλης Κρητικόπουλος” επικρατώντας της Κηφισιάς με 1-0, παραμένοντας στην κορυφή με τέσσερις βαθμούς διαφορά από ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

Ο αγώνας

Στο γήπεδο της Καισαριανής  “Μιχάλης Κρητικόπουλος” η Κηφισιά φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League, με τους “πράσινους” να ψάχνουν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα που θα τους έβαζε στους τέσσερις βαθμούς μπροστά από την ΑΕΚ.

Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου είχαν θέληση να κρατήσουν την μπάλα στη κατοχή τους με το “τριφύλλι” να θέλει στα πρώτα λεπτά να χτυπήσει στην κόντρα.

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε με τον Αϊτόρ μετά από ωραίο γύρισμα του Μαντσίνι, αλλά γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Η ομάδα των βορείων προαστίων έμεινε στο δικό της μισό, μετά την πίεση του Παναθηναϊκού  και την σύγκληση των εξτρέμ.

Με την συμπλήρωση 20 λεπτών οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τους μπλε να βγουν στην αντεπίθεση και το παιχνίδι έγινε πιο τακτικό.

Η μεγαλύτερη στιγμή για την Κηφισιά έγινε στο 31ο λεπτό, με τον Πρίτσα να μην μπορεί να νικήσει τον Λοντίγκιν και να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Ο αριθμός των περιορισμένων ευκαιριών πάγωσε τον ρυθμό της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να αμύνονται.

Το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα με τους δυο προπονητές να καταστρώνουν τα πλάνα τους για το δεύτερο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο το “τριφύλλι”  κράτησε την μπάλα για να μην αφήσει στους παίκτες του Αναστασίου να ελιχθούν και να δημιουργήσουν  τους χώρους για να γίνουν απειλητικοί.

Οι γραμμές της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ανέβηκαν και κατάφερε να βρει το γκολ που ξεκλείδωσε την άμυνα των γηπεδούχων, με τον Μαντσίνι να λύνει τον “γόρδιο δεσμό” στο 58ο λεπτό.

Μετά την επίτευξη του τέρματος, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα με τις ευκαιρίες να περιορίζονται και τον Παναθηναϊκό να κάνει παιχνίδι κατοχής και την Κηφισιά να είναι περιορισμένη στα “καρέ” της.

Ο Γιάννης Αναστασίου έκανε αλλαγές στα τελευταία λεπτά για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, αλλά καμία από αυτές δεν απέδωσαν εντός αγωνιστικού χώρου.

Το μοναδικό γκολ που πέτυχε ο Αργεντινός έκρινε και την αναμέτρηση, με τους “πράσινους” του Ιβαν Γιοβάνοβιτς να μένουν στη κορυφή με τέσσερις βαθμούς διαφορά από την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό.

ΓΚΟΛ: 58′ Μαντσίνι

Κίτρινες: 23′ Τζούρισιτς, 52′ Μποτία, 89′ Μλαντένοβιτς,  90+4 Ιωαννίδης

Κηφισιά (Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Λάντρε, Βαφέας, Πάρας (80′ Οζέγκοβιτς), Ιπαλίμπο, Γκόμπελιτς, Σνεϊντερλάν (13′ Μποτία), Αντερέγκεν (70′ Μπιφουμά), Μασούρας, Πρίτσας (69′ Κρισιούμα), Τετέι (80′ Νίνης)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Σχένκεφελντ, Γεντβάι (64′ Ζέκα), Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Τσέριν, Πέρεθ, Αϊτόρ (70′ Παλάσιος), Τζούρισιτς ( 71′ Μπερνάρ), Μαντσίνι (80′ Βέρμπιτς), Σπόραρ ( 79′ Ιωαννίδης)