Ο Ιωνικός κέρδισε 0-2 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και τον «βύθισε».

Ο Ατρόμητος έχασε με 0-2 από τον Ιωνικό για την 7η αγωνιστική της Super League και «βυθίστηκε» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο σημερινός αγώνας ήταν ένας μικρός «τελικός» για την ομάδα του Περιστερίου, καθώς υπήρχε επιτακτική ανάγκη για νίκη, έτσι ώστε να ξεκολλήσουν οι «κυανόλευκοι» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ομως ο Ιωνικός ήταν πιο αποτελεσματικός και έφυγε με τη νίκη με 0-2 με τα γκολ των Τουράμ (23′) και Αόσμαν (65′).

Το ματς
Ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρα και έχασε την πρώτη μεγάλη φάση στο 18′ με τον Χατζηισαΐα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καστεγιάνο έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε στο δοκάρι.

Ομως η ομάδα που άνοιξε το σκορ ήταν ο Ιωνικός, καθώς στο 23′ ο Τουράμ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας μετά από εκτέλεση πλαγίου και έκανε από κοντά το 0-1.

Η ομάδα της Νίκαιας έφτασε κοντά και στο δεύτερο γκολ στο 26′ με τον Καμπράλ, αλλά το απευθείας σουτ του Καμπράλ από πλάγια στην περιοχή έστειλε τη μπάλα στη ρίζα της δεξιάς δοκού κι εν συνεχεία άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δείχνουν σοκαρισμένοι από το γκολ που δέχθηκαν και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Τουράμ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, σούταρε με δύναμη, ωστόσο, ο Πίριτς έδειξε τα αντανακλαστικά του και δεν επέτρεψε στον Βραζιλιάνο στράικερ να κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος, είχε την κατοχή της μπάλας, πίεσε, αλλά ήταν φλύαρος.

Ο Παπαδόπουλος έφτασε κοντά στο να ισοφαρίσει στο 48′, όμως η κεφαλιά του από πλεονεκτική θέση κατέληξε άουτ. Ο ίδιος παίκτης είχε και στο 61′ μια φάση, αλλά η ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του.

Και αφού ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα το έκανε ο Ιωνικός με τον Αόσμαν στο 65′. Ο Σύριος πήρε την μπάλα από τον Καμπράλ και με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς.

Ο Ατρόμητος είχε στο 69′ την ευκαιρία να μειώσει, αλλά το σουτ του Μπεντινέλι κατέληξε στο δοκάρι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παράσχος): Πίριτς, Καστελάνο, Βασιλαντωνόπουλος (74΄ Κιβρακίδης), Γκαλβάο (46΄ Σπιριντόνοβιτς), Παπαδόπουλος, Χατζηισαϊας, Ντένιτς, Σάλομον, Κλωναρίδης (62΄ Πιζάνο), Μπεντινέλι (74΄ Κωτσόπουλος), Κουλούρης

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαφέας, Γκοτσούλιας, Βαλεριάνος, Μύγας, Ρομάο, Άοσμαν (67΄ Μπάσα), Ντάλσιο, Καμπράλ (90΄ Λουάν), Τουράμ (83΄ Κιάκος), Ματσούκας (67΄ Μάναλης)