Ο Ιωνικός 5-1 τα Χανιά….Βαθμός-ανάσα για τον Αιολικό

Σημαντικές διαφοροποιήσεις στα βαθμολογικά δεδομένα των θέσεων της κατάταξης των πλέι άουτ του βορείου ομίλου υπάρχουν μετά την ολοκλήρωση της πρώτης αγωνιστικής.

Με θρίαμβο ξεκίνησε ο Ιωνικός στα πλέι οφ της Super League 2 (Β΄ όμιλος). Καταιγιστικοί οι Νικαιώτες, συνέτριψαν τα Χανιά με 5-1 και μπήκαν στο «κόλπο» της ανόδου καθώς απέχουν πια τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Athens Kallithea, που παίζει αύριο στην Ηλιούπολη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο (7΄ Σαλαζάρ, 11΄ Σόουζα, 43΄ Οικονομίδης), έφτασαν στο 4-0 με τον Ντάουντα στο 52΄, μείωσε ο Νίλι στο 56΄ και ο Οικονομίδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 83ο λεπτό.

Συγκεκριμένα, ο Αιολικός πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό από τον Ηρακλή. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τον Κούστα στο 13′, όμως ένα τέταρτο αργότερα ο… συνήθης ύποπτο Ενουόμο έφερε το ματς στα ίσα. Το 1-1 διατηρήθηκε έως το φινάλε, με τους Μυτιληνιούς να χάνουν σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν το τρίποντο στο φινάλε.

Ακριβώς αυτό έκανε η Κοζάνη, η οποία δυσκολεύτηκε, αλλά κατέκτησε ένα… χρυσό τρίποντο κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας. Το γκολ του Γιάκου στο 87 ήταν αυτό που έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν τους 15.