Ο Ενρίκε εκθείασε τον Κίλιαν Εμπαπέ

Ο Ισπανός τεχνικός δήλωσε πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας του στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ, με γκολ του Εμπαπέ και του Χακίμι. Μετά την ολοκλήρωση της πρεμιέρας του Champions League, ο προπονητής της Παρί Σεν Ζερμέν, μεταξύ άλλων, ανέφερε πως για εκείνον, ο Κίλιαν Εμπαπέ είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής στον πλανήτη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του: “Μου άρεσαν σχεδόν τα πάντα. Η ένταση του αγώνα από την αρχή, η ταχύτητα και ο έλεγχος του αγώνα, για σχεδόν 75 λεπτά. Είναι ένας αγώνας που ενισχύει τις ιδέες μας, είμαστε όλοι χαρούμενοι. Η εστίαση ήταν να παίξουμε τον αγώνα μας, διατηρώντας την κατοχή και πιέζοντας ψηλά. Είμαστε στην πρεμιέρα και η νίκη ήταν ζωτικής σημασίας, αλλά αυτό δεν μας δίνει καμία υπόσχεση για το μέλλον.

Το πιο σημαντικό είναι να κερδίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερους αγώνες, θα έχουμε την ευκαιρία να πάμε στο Νιούκαστλ και να παίξουμε το παιχνίδι μας. Είχαμε μερικές ευκαιρίες που θα έπρεπε να είχαμε σκοράρει. Για εμένα, αυτό που πρέπει να βελτιωθεί είναι στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά. Πρέπει να ελέγχουμε καλύτερα το ματς, αλλά επαναλαμβάνω ότι ήταν μια σχεδόν τέλεια βραδυά.

Ο Χακίμι είναι κορυφαίος παίκτης στον ρόλο του, πολύ ποιοτικός και είχε την ηρεμία να σκοράρει, ένα εξαιρετικό γκολ. ο Κόλο Μουανί δεν δυσκολεύθηκε σε καμμία στιγμή και είμαι ικανοποιημένος απ’ αυτόν. Ο Εμπαπέ, για εμένα είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο, χωρίς αμφιβολία. Αυτό που με εξέπληξε περισσότερο είναι η ανθρώπινη του ποιότητα, είναι χαρά να τον έχω στα αποδυτήρια, έχει πάντα ένα χαμόγελο, είναι ηγέτης, πολύ σημαντικός για την ομάδα.”