Ο Ελληνικός απολογισμός της ημέρας (02/08)

Η Ελλάδα πανηγυρίζει σήμερα την κατάκτηση ακόμα δύο μεταλλίων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο λόγος για το χρυσό μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου στο άλμα εις μήκος, αλλά και το χάλκινο μετάλλιο του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους.

Ο Τεντόγλου με “πτήση” στα 8,41 μέτρα, επίδοση που σημείωσε στην έκτη και τελευταία προσπάθειά του, ανέτρεψε όλα τα δεδομένα, καθώς μέχρι να πραγματοποιήσει το τελευταίο του άλμα, βρισκόταν στην 4η θέση. Την ίδια επίδοση είχε και ο Κουβανός Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία, ωστόσο ο 23χρονος αθλητής από τα Γρεβενά πανηγύρισε το χρυσό, καθώς είχε καλύτερο δεύτερο άλμα (8,15 μέτρα έναντι 8,09 μέτρα του Κουβανού).

Ένα στιγμιαίο λάθος στέρησε στον Λευτέρη Πετρούνια το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας αθλητής αναδείχθηκε τρίτος λόγω μιας μικρής αστάθειας στην έξοδο, βαθμολογήθηκε με 15.200 και κρέμασε το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος του. Τις πρώτες δύο θέσεις στο αγώνισμα πήραν οι Κινέζοι Γιανγκ Λιού με 15.500 βαθμούς και Χάο Γιου με 15.300 βαθμούς.

Στον τελικό του άλματος επί κοντώ θα βρεθεί τόσο η Νικόλ Κυριακοπούλου, όσο και η Κατερίνα Στεφανίδη, οι οποίες ξεπέρασαν τα 4,55 μέτρα, σε έναν αγώνα, ο οποίος διακόπηκε για λίγη ώρα λόγω βροχής. Στον αντίποδα, η Ελένη Πόλακ δεν τα κατάφερε, καθώς έμεινε στα 4,40 μέτρα και κατετάγη 19η.

Παρά την προσπάθειά της, η Ραφαέλα Σπανουδάκη έμεινε εκτός τελικού στα 200 μέτρα γυναικών. Η 27χρονη σπρίντερ τερμάτισε 9η στην 2η ημιτελική σειρά με επίδοση 23.38. Νωρίτερα, είχε εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά με χρόνο 23.16.

Εκτός τελικού στη σφυροβολία ανδρών έμειναν οι Χρήστος Φραντζεσκάκης και Μιχάλης Αναστασάκης. Ο Φραντζεσκάκης στο πρώτο προκριματικό γκρουπ με επίδοση 72,19 μέτρα βγήκε 13ος και 25ος στο σύνολο, ενώ από τη μεριά του ο Αναστασάκης πήρε την δέκατη θέση στο β΄ προκριματικό γκρουπ με καλύτερη βολή στα 73,52 μέτρα και την 22η στο σύνολο.

Η Εθνική μας ομάδα στο πόλο ανδρών πήρε την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά, καθώς επικράτησε επί των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής με 14-5. Η Ιταλία που διεκδικούσε επίσης την πρωτιά, ήρθε ισόπαλη με 5-5 στο ματς με την Ουγγαρία.

Στην καλλιτεχνική κολύμβηση, το ελληνικό δίδυμο με τις Ευαγγελία Πλατανιώτη και Εβελίνα Παπάζογλου κατέλαβε τη δέκατη θέση στο ελεύθερο πρόγραμμα του προκριματικού του ντουέτου συγκεντρώνοντας 88,1667 βαθμούς. Αύριο (03/08), θα ολοκληρωθεί η προσπάθειά τους στο τεχνικό κομμάτι και τα 12 ζευγάρια με την υψηλότερη βαθμολογία, παίρνουν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Τέλος, αναβλήθηκε για αύριο (3/8) το σημερινό πρόγραμμα της ιστιοπλοΐας, ελλείψει ανέμων. Σήμερα επρόκειτο να διεξαχθούν οι τελευταίες δύο κούρσες στα 470 των ανδρών, όπου μετέχουν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής, καθώς και στα 470 γυναικών, όπου μετέχουν οι Αιμιλία Τσουλφά και Αριάδνη Σπανάκη.