O χειρότερος Ολυμπιακός στην Τούμπα πήρε το 1-1 Δείτε (φωτό)(βίντεο)

Στο Α ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με ελαφρά υπεροχή του ΠΑΟΚ. στο 2″ η πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ με ένα καλό σουτ μόλις άουτ από τον Ίνγκασον. Ο Ολυμπιακός είχε μια τριπλή ευκαιρία στο 14″ στο πρώτο σουτ του Εμβιλά η μπάλα στο δοκάρι στην επαναφορά νέο σουτ του Καμαρά νέο κάθετο δοκάρι και το τρίτο σουτ του Καμαρά μόλις άουτ.

Ο Ολυμπιακός έχει κάποια κόρνερ με τον Φορτούνη χωρίς να απειλήσει σοβαρά την εστία του Πασχαλάκη. Στο 27″ ο Σεμέδο κάνει το λάθος και σε σέντρα του Γιαννούλη ο Ίγκαρσον χάνει μοναδική ευκαιρία με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Ένα κακό ημίχρονο και για τις δύο ομάδες τελειώνει με 0-0

Στο Β ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν σε άλλο γήπεδο δεν κατέβηκε να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη και κατάφερε με καμία τελική προσπάθεια να πάρει το 1-1 όταν από κόρνερ του Φορτούνη στο 77″ ο Πασχαλάκης κάνει άστοχη έξοδο και ο Μπα με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και φέρνει το ματς στα ίσια 1-1.

Ο Ολυμπιακός απόψε κατέβηκε στην Τούμπα για να πάρει την ισοπαλία και την πήρε. Δεν θα πω από τύχη διότι ο Τζόλης μπορεί στο 92″ να έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του εμβρόντητος Σα. Από την άλλη ο Ολυμπιακός στο 14″ είχε δύο δοκάρια μαζί έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Δίκαια πήρε την ισοπαλία, παρά το γεγονός ότι σε όλο το Β ημίχρονο ήταν κομπάρσος στον αγωνιστικό χώρο.

Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά στον Ολυμπιακό Βαλμπουενά και Φορτούνης ήταν χαμένοι στο “διάστημα” ο Έλ Αραμπί μάταια περίμενε ασίστ από δύο μαέστρους, του είδους .

Ψάχνω κάποιον παίκτη του Ολυμπιακού να τον βάλω διακριθέντα, θα πω καλά λόγια για τον Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ πολύ δυνατός μπακ και στη δεύτερη εμφάνισή του. Εντάξει θα βάλω και τον Μπα που έβαλε το γκολ ας έχασε την κεφαλιά από τον Ουάρντα στο γκολ του ΠΑΟΚ. Το κόρνερ χτύπησε ο Ζιβκοβιτς στο 51″ ο Σα από κοντά απέκρουσε την μπάλα στην κεφαλιά του Ουάρντα ενστικτωδώς η μπάλα στρώθηκε στον Ίνγκασον και άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ 1-0

Για τον Ολυμπιακό όλα καλά αφού παρέμεινε αήττητος και κράτησε την διαφορά των 10 βαθμών. Αφού ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κερδίσει στο γήπεδό του ένα τόσο κακό Ολυμπιακό, αυτό δείχνει ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος ενός πρωταθλήματος.

Πάμε να δούμε και τις υπόλοιπες φάσεις του παιχνιδιού

Στο 20’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, διώχνει με τις γροθιές ο Πασχαλάκης.

Στο 27’ από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, ο Ινγκασον πιάνει δυνατή κεφαλιά, ο Σα διώχνει σε κόρνερ.

Στο 36’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, διώχνει σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

Στο 42’ σέντρα του Μουργκ, κεφαλιά του Κρμέντσικ, άουτ.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 5 τελικές, οι 3 πήγαν στην εστία.

Στο 56’ εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, γυριστή κεφαλιά του Ινγκασον, άουτ, ενώ στο 58’ δυνατό σουτ του Κρέσπο έφυγε εκτός εστίας του Σα.

Στο 70’ σουτ του Ουάρντα, εκτός περιοχής, φεύγει άουτ.

Στο 71’ ο Μαρτίνς έβαλε τον Χασάν στην θέση του Βαλμπουενά, γυρίζοντας το σύστημα σε 4-4-2.

Στο 73’ σουτ του Σβάμπ, μπλοκάρει ο Σα.

Σε αυτό το σημείο ο ΠΑΟΚ έχει 6 τελικές στο δεύτερο μέρος, καμία ο Ολυμπιακός!

Στο 80’ Σεμέδο και Μπα κάνουν λάθος υπολογισμό με την μπάλα να περνάει για τον Σφιντέρσκι, όμως ο Σα έχει βγει γρήγορα και του έχει κόψει το οπτικό πεδίο.

Στο 82’ ο Μαρτίνς κάνει διπλή αλλαγή με τον Μασούρα και τον Μπουχαλάκη να μπαίνουν στο ματς και να βγαίνουν οι Φορτούνης, Ελ Αραμπί, το σύστημα να γυρίζει σε 4-3-3.

Στο 88′ εκτέλεση κόρνερ από τον Βιεϊρίνια, κεφαλιά του Σβαμπ άουτ.

Κίτρινες: Κρμέντσικ, Πασχαλάκης, Ινγκασον – Μπα, Ραφίνια

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Καντουρί, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Ουάρντα, Μουργκ (83’ Τζόλης), Κρμέντσικ (69’ Σφιντέρσκι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο, Μπα, Ραφίνια, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Φορτούνης (82’ Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά (71’ Χασάν), Βρουσάϊ (62’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (82’ Μασούρας).