Ο χειρότερος Ολυμπιακός γλίτωσε με 1-1 από την ανώτερη Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός ήταν τυχερός που δεν έχασε απόψε από την Μακάμπι με το 1-1 έχει ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση την επόμενη Τετάρτη στο Καραϊσκάκη 27-7-

Τεράστια τα λάθη επιλογής παικτών για τον Πέδρο Μαρτίνς. Δεν έπαιξαν ούτε λεπτό τα μεγάλα ονόματα Ματιέ Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί.

Η μεσαία γραμμή Κανέ, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά δεν υπήρχαν στο γήπεδο .
Η Μακάμπι μετά το γκολ του Ολυμπιακού που ήταν ο μοναδικός συνδυασμός στην επίθεση του Ολυμπιακού μεταξύ Ζινκενάγκερ-Μασούρα- Τικινιο με το πρώτο σουτ Τικινιο η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι η μπάλα στρώθηκε λουκούμι στον Ζινγενάγκερ και από κοντά πλάσαρε τον .Κοέν για το 0-1 για τον Ολυμπιακο.στο 7″

Από εκείνο το σημείο τα χάος για τον Ολυμπιακό δεν υπήρχε ηγέτης δεν υπήρχε κανένας μπαλαδόρος να κρατήσει μπάλα η να δώσει μια κάθετη πάσα στον μαχητικό Τικινιο.Γιατί κ. Μαρτίνς δεν βάλατε ένα παίκτης στο κέντρο έναν από τους Βαλμπουενά – Καρβάλιο; Από τις αλλαγές μόνο ο Μαντί Καμαρά βοήθησε το πολύπαθο απόψε κέντρο του Ολυμπιακού. Ο Αγκιμπού Καμαρά ανύπαρκτος όπως και οι Εμβιλά Κανέ. Ποιός διακρίθηκε; η άμυνα όλη που είχε πολύ δουλειά απόψε και στα δύο ημίχρονα με το δίδυμο Μανωλά – Σισέ. Καμία εντύπωση δεν μου έκανε ο πολύς Βρσάλικο ο Ανδρούτσος επιμένω είναι πολύ καλύτερος κ. Μαρτίνς. Ο Ρέαμπτσουκ πάντα σταθερός στην απόδοσή του.Πάμε στον Γιώργο Μασούρα πολύ κάτω η απόδοση του όπως και στα φιλικά. Γιατί δεν μετέχει ο Ρατζέλοβιτς ούτε λεπτό;

Θέλω ακόμα να επισημάνω ότι στα τελευταία λεπτα ο Μαρτίνς έκλεισε την ομάδα ακόμα περισσότερο πίσω βάζοντας μέσα δύο ακόμα αμυντικούς παίκτες και έπαιζε χωρίς επιθετικούς στην ουσία με αποτέλεσμα η Μακάμπι να επιτεθεί πιο δυνατά και στο 92″ να πετύχει την ισοφάριση πετυχαίνοντας ένα γκολ τυχερό ήταν κάτι σαν σέντρα σουτ, και με τα φάλτσα ξεγέλασε τον Βατσλικ για το 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 94″ ‘ενα φοβερό μακρινό σουτ ο Βατσλικ μας έσωσε από τα “εγκεφαλικά” που ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού.

Συμπέρασμα: Ο Ολυμπιακός έκανε απόψε ένα από τα χειρότερα του παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο και με τον Μαρτίνς να δηλώνει ότι απόψε θα ήταν έτοιμος και το είχε και εγγυηθεί. Όχι μόνο δεν είναι έτοιμος αλλά θέλει χρόνο ακόμα. Και να ενισχυθεί με ένα 10άρι από το ψηλό ράφι ένα εξτρεμ επίσης από τον πάνω ‘οροφο, γιατί ο Αμπουμπακάρ Καμαρά δεν μας έδειξε τίποτα.

Ιδανικό ξεκίνημα με Ζινκερνάγκελ
Ο Μαρτίνς παρέταξε την βασική του ενδεκάδα σε σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Βατσλικ βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, με τους Σισέ και Μανωλά μπροστά του και τους Ρέαμπτσουκ και Βρσάλικο στα αμυντικά άκρα. Ο Κανέ με τον Εμβιλά συνέθεσαν το δίδυμο στο κέντρο, ενώ ο Αγκιμπού Καμαρά βρίσκεται επίσης στον άξονα. Ο Ζινκερνάγκελ με τον Μασούρα κινούνταν στα άκρα, ενώ ο Τικίνιο προτιμήθηκε στην κορυφή της επίθεσης, αντί του Αραμπί.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν ιδανικό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Τικινιο σήκωσε για τον Μασούρα, όμως οι Ισραηλινοί έδιωξαν προς στιγμή. Για την ακρίβεια έστρωσαν στον Βραζιλιάνο επιθετικό που σούταρε εκτός περιοχής. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στρώθηκε στον Ζινκερνάγκελ κι αυτός συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ, στη δεύτερη του μόλις ενέργεια με την μπάλα.

Στα αμέσως επόμενα λεπτά η Μακάμπι προσπάθησε να πιέσει, κρατώντας περισσότερο την μπάλα. Όσο κυλούσαν τα λεπτά οι ερυθρόλευκοι περίμεναν στο μισό γήπεδο και αμύνονταν με 4-5-1, με τον Αγκιμπού να γυρίζει πίσω. Σε αυτά τα λεπτά οι Ισραηλινοί δεν ήταν ικανοί να γίνουν απειλητικοί ουσιαστικά, πέρα από κάποια σουτ εκτός περιοχής.

Ανέβηκε η Μακάμπι Χάιφα, δεν μέτρησαν δύο γκολ της
Αυτή η οπισθοχώρηση από τον Ολυμπιακό και η έλλειψη ευκαιριών στην κόντρα, ώθησε την Μακάμπι Χάιφα να γίνει ακόμη πιο απειλητική. Στο 33′ έγινε επικίνδυνη με χαμηλό σουτ του Χαζίζα, αλλά ο Βατσλικ έσωσε την κατάσταση. Έξι λεπτά αργότερα οι ερυθρόλευκοι καρδιοχτύπησαν. Ο Νταβίντ αξιοποίησε μία κάθετη μπαλιά, βγήκε μόνος του από τα δεξιά με τον Βατσλικ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Μακάμπι Χάιφα πανηγύρισε δεύτερη φορά γκολ που δεν μέτρησε. Ο Σερί έκανε χαμηλό σουτ, με τον Βατσλικ να διώχνει. Στη συνέχεια ο Πλάνιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από γέμισμα από τα αριστερά, όμως υψώθηκε ξανά το σημαιάκι του βοηθού.

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός κράτησε το μηδέν στο πρώτο μέρος και επέστρεψε με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Η Μακάμπι την πρωτοβουλία στο β’ μέρος
Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με αλλαγές στο δεύτερο μέρος. Ο Μαντί Καμαρά αντικατέστησε τον Αγκιμπού Καμαρά, ενώ ο Ζινκερνάγκελ αντικαταστάθηκε από τον Αμπουμακάρ Καμαρά. Με αυτόν τον τρόπο, ο Πορτογάλος τεχνικός θέλησε να διορθώσει κάποιες ανορθογραφίες του τέλους του β’ μέρους. Πράγματι, ο Ολυμπιακός έδειξε για λίγα λεπτά μεγαλύτερη διάθεση να παίξει πιο επιθετικά.

Οι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν να κοντρολάρουν τον ρυθμό, ενώ είχαν και καλή στιγμή στο 58′ έπειτα από ωραία ενέργεια του Αμπουμπακάρ Καμαρά, η οποία όμως δεν υλοποιήθηκε από την κακή σέντρα του Μαντί. Στο 64′ οι Ισραηλινοί έχασαν μεγάλη στιγμή, ο Πιερό βρέθηκε απέναντι από τον Βατσλίκ, αλλά το τελείωμά του ήταν αρκετά κακό. Από αυτό το σημείο και έπειτα, η Μακάμπι πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο Ολυμπιακός οπισθοχώρησε ξανά, με την Μακάμπι να γυρίζει την μπάλα γύρω από την περιοχή των ερυθρόλευκων και έψαχνε να… χτυπήσει. Αυτό έκανε στο 70ο λεπτό με άστοχο βολέ του Κορντούντ, ο οποίος ήταν αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι. Αμέσως μετά ο Μπουχαλάκης αντικατέστησε τον Εμβιλά.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με απίθανο γκολ
Στο 76′ ο Ολυμπιακός επιχείρησε να δείξει την επιθετική του παρουσία με σουτ του εκτός περιοχής, αλλά διάρκεια δεν υπήρξε. Στο 78′ οι γηπεδούχοι έχασαν κορυφαία ευκαιρία. Έπειτα από κόντρες με παρέμβαση του Βατσλικ, η μπάλα έφτασε στον Πιερό, ο οποίος από κοντά σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε ξεκάθαρη πρόθεση να κρατήσει το μηδέν. Στο 81′ πέρασε τους Άβιλα και Παπασταθόπουλο αντί των Μασούρα και Βρσάλικο, έχοντας τρεις κεντρικούς αμυντικούς στον αγωνιστικό χώρο. Οι ερυθρόλευκοι φάνηκαν να κρατούν το προβάδισμά τους, ωστόσο οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ισοφάριση σε μία αδιανόητη φάση.

Στο 90+2′ ο Χαζίζα από δεξιά και μέσα στην περιοχή προσπάθησε, η μπάλα κόπηκε από τον Σισέ και σηκώθηκε, ο παίκτης της Μακάμπι με πλάτη στο τέρμα έκανε ένα τυφλό γύρισμα – σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Βρσάλικο (80′ Παπασταθόπουλος), Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (72′ Μπουχαλάκης), Κανέ, Μασούρας (80′ Άβιλα), Αγκιμπού Καμαρά (46′ Μαντί Καμαρά), Ζινκερ Νάγκελ (46′ Αμπουμπακάρ Καμαρά), Τικίνιο

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΙΦΑ: Κοέν, Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κόρνουντ (79′ Μεναχέμ), Μοχάμεντ, Τσέρικ, Λαβί (61΄ Φανί), Ατζίλι (50′ Ρουκαβιτσια), Ντάβιντ (60′ Πιερό), Χαρίζα