Ο Ατρόμητος των 10 παικτών δεν ανταγωνίστηκε την οργανωμένη Προοδευτική

Σε έναν αγώνα γεμάτο εντυπωσιακές φάσεις, η Προοδευτική επικράτησε 2-0 του Ατρόμητου Πειραιά, που έμεινε με 10 παίκτες για πάνω από μισή ώρα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι, και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο 3ο λεπτό, μια κεφαλιά του Τσακίρη από κόρνερ βγήκε άουτ. Στο 15ο λεπτό, ο Μύρκος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε ξανά άουτ.

Στο 19ο λεπτό, μια κάθετη μπαλιά από τον άξονα βρήκε τον Σταθόπουλο σε ρόλο φορ, αλλά ο Μπονατάκης τον νίκησε στο τετ-α-τετ. Στο 20ο λεπτό, ο Χοτζάι βρέθηκε σε θέση για σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας Νικολόπουλος αντέδρασε και απομάκρυνε τη μπάλα.

Στο 28ο λεπτό, ο Μανδαμαδιώτης συγκλίνει και σουτάρει, αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ. Στο 34ο λεπτό, ο Τσακίρης βρέθηκε σε θέση βολής από προσπάθεια του Βουργουντζή, αλλά ο Μπονατάκης υπερίσχυσε για ακόμα μια φορά.

Στο 37ο λεπτό, ο Βουργουντζής βγαίνει από τα αριστερά, αποφεύγει τον Κοζάκη που τον ανατρέπει, και ο Σταθόπουλος εκτελεί επιτυχώς το φάουλ, ανοίγοντας το σκορ στο 0-1.

Η αναμέτρηση έγινε ακόμη πιο δύσκολη για τον Ατρόμητο Πειραιά, όταν στο 58ο λεπτό ο Δούμουρας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ενώ απευθείας από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Σταθόπουλος, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ανδριόπουλος σκόραρε για το 0-2.

Στο 80ο λεπτό, ο Βουργουντζής δημιούργησε μια τρομερή ευκαιρία από τα αριστερά και σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας Μποτανάκης έκανε μια εξαιρετική απόκρουση, αποστέλλοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Με αυτήν τη νίκη, η Προοδευτική επιβεβαίωσε την αξία της και την ανταγωνιστικότητά της, ενώ ο Ατρόμητος θα πρέπει να αναθεωρήσει την απόδοσή του. Οι φιλοξενούμενοι δεν παρέληψαν να ευχαριστήσουν τους γηπεδούχους για την φιλοξενεία τους και να υποσχεθούν την μελλοντική ανταπόδωση από πλευράς τους.

Διαιτησία: Μαράνος Θεόδωρος, Γκούβας Χρήστος, Ξουρίδας Αθανάσιος

Παρατηρητής: Πορφύρης Ιωάννης

Ατρόμητος: Μπονατάκης, Κοζάκης, Μύρκος, Δούμουρας, Κωτσερίδης( 80’Καφτηράκης), Χοτζάι(71’ Αποστόλου), Παπαθανασίου, Παπασταύρου(46’ Σπανός), Μουκίδης, Κακουσιος(65’ Τσάκωνας)

Προοδευτική: Πράνταλος,  Μανδαμαδιώτης, Παπουτσογιαννόπουλος, Νικολοπουλος, Παπαγεωργίου(46’ Ανδριόπουλος), Γκόγκα (76’ Ξενοπανάγος), Λαζαρίδης(75’ Πετράκης), Βουργουντζής, Τσακίρης(83’ Γαβράς),Θεοδωρίδης, Σταθόπουλος