Ο Ατρόμητος έχασε 1-0 από την ομάδα Χάποελ Ιρόνι Κίριατ Σμόνα…..δεύτερο φιλικό προετοιμασίας

Ο Ατρόμητος αντιμετώπισε τη Χάποελ Ιρόνι Κίριατ Σμόνα στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του, και πρώτο επί Ολλανδικού εδάφους, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε δίχως σκορ και έχοντας ελάχιστες καλές στιγμές.

Στο δεύτερο οι Ισραηλινοί ήταν πιο απειλητικοί με τους Περιστεριώτες να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως εξαπολύοντας κάποια μακρινά σουτ, χωρίς να βρίσκουν στόχο.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά είχε αναγνωριστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποια τελική.

Στο 9ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά γκολ της Χάποελ με τον “σκόρερ” να είναι αρκετά εκτεθειμένος, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι Περιστεριώτες “φώναξαν” για πέναλτι, αλλά ο ρέφερι έδωσε συνέχεια στο ματς.

Στο 13ο λεπτό ο Μάριτς έκανε μία εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ και 7 λεπτά αργότερα έδειξε ετοιμότητα σε ένα μακρινό σουτ των Ισραηλινών.

Ο Ατρόμητος κατάφερε να γίνει απειλητικός για πρώτη φορά στο 23ο λεπτό, μετά την εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά του Μουνίθ.

Σε μία αναμπουμπούλα ο Δαλαμήτρας από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον γκολκίπερ της Χάποελ να απομακρύνει σε κόρνερ.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους παίκτες των δύο ομάδων να δίνουν αρκετές μονομαχίες, χωρίς όμως κάποια τελική ευκαιρία, μέχρι το 45ο λεπτό όταν ο Μουνίθ με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε την εστία των Ισραηλινών με τον τερματοφύλακα όμως να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία πριν την ανάπαυλα, η οποία βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “κυανόλευκοι” δημιούργησαν μία κλασσική ευκαιρία με τον νεοεισελθόντα Τζαβίδα να κάνει με τη μία το πλασέ μετά από εξαιρετική σέντρα του Τζοβάρα, με τον γκολκίπερ της Χάποελ να τον σταματάει.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 63′ με ωραία ενέργεια του Χαρίση που κουβάλησε τη μπάλα και σούταρε φαλτσαριστά έξω από την περιοχή χωρίς να βρει όμως στόχο.

Μέχρι αυτό το σημείο οι Περιστεριώτες περιμέναν στο μισό γήπεδο, τους Ισραηλίνους.

Στο 64′ η Χάποελ προειδοποίησε και ένα λεπτό αργότερα σκόραρε με τον Λουγκάσι, καθώς έγινε το λάθος από τους αμυντικούς του Ατρομήτου στα όρια της περιοχής και με ωραία ενέργεια βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννιώτη, ο οποίος μπόρεσε να αντιδράσει.

Οι “κυανόλευκοι” προσπάθησαν να απαντήσουν, κυρίως με μακρινά σουτ, τα οποία δεν βρήκαν στόχο, ενώ παραλίγο η Χάποελ να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 85ο λεπτό, με τον Γιαννιώτη να δηλώνει παρών.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι αξιόλογο και έτσι ο Ατρόμητος υποχρεώθηκε στην πρώτη του φιλική ήττα.

ΓΚΟΛ: Λουγκάσι 64′

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Μάριτς, Μούντες, Χατζηισαίας, Σταματούλας, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ, Κουέν, Μουνίθ, Ροτάριου, Δαλαμήτρας, Τζοβάρας

Αγωνίστηκαν και οι: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Πομόνης, Χαρίσης, Γκονζάλεζ, Οικονομίδης, Κλωναρίδης, Τζαβίδας, Κοτσόπουλος