Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 2-0  γκολ που πέτυχαν οι Μπαράλες και Ριέρα.

Ματς για την 22η αγωνιστική της Super League, ο Αστέρας Τρίπολης  νίκησε και βρίσκετε σε  «τροχιά» Playoffs επικρατώντας στη Λαμία με 2-0  γκολ που πέτυχαν οι Μπαράλες και Ριέρα.

Η ομαδα τις Τρίπολης ανέβηκε στους 35 βαθμούς και στην 6η θέση .

Η Λαμία παραμένει στους 18 βαθμούς και  βρίσκεται στην «επικίνδυνη ζώνη», αυτή του υποβιβασμού.

Το σκορ άνοιξε στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπαράλες με άπιαστη κεφαλιά μετά από σέντρα που πραγματοποίησε ο Άλβαρες στην «καρδιά» της άμυνας των γηπεδούχων.

Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια της Λαμίας και στην αντεπίθεση, ο Ριέρα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Μάλιστα, στο 77ο λεπτό του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με τον Μπανγκουρά, το οποίο όμως ακυρώθηκε για χέρι του Ελευθεριάδη.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων, οι οποίοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος του αγώνα, το σκορ δεν άλλαξε και έτσι οι Αρκάδες πανηγύρισαν ένα σπουδαίο διπλό που θα τους φανεί πολύτιμο ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα της Super League.