Ο Άρης θριάμβευσε με 3-0 του ΟΦΗ και πάτησε κορυφή.

Επιβλητικό πέρασμα του Άρη από το «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου θριάμβευσε με 3-0 του ΟΦΗ, «πιάνοντας» τον Ολυμπιακό – που παίζει την Κυριακή (20/12) με την ΑΕΛ – στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δύο γκολ σημείωσε ο Φακούντο Μπερτόγλιο στο πρώτο ημίχρονο, για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα στο δεύτερο ο Χαβιέ Ματίγια.

Προτού συμπληρωθεί μισό λεπτό, ο Σαντέ Σίλβα πήρε την πάσα του Μπερτόγλιο αλλά το σουτ του Πορτογάλου πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Δημήτρη Σωτηρίου.

Με τον Έλληνα πορτιέρο, δευτερόλεπτα αργότερα, να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Σίλβα σε ένα «εκρηκτικό» ξεκίνημα του Άρη.

Που είχε και συνέχεια καθώς στο 9’ ο Δημήτρης Μάνος για εκατοστά δεν πρόλαβε το γύρισμα του Σίλβα μπροστά από την ανυπεράσπιστη εστία του ΟΦΗ.

Ο Χουάν Νέιρα απείλησε στη στη συνέχεια δις για τους γηπεδούχους: στο 13’ το σουτ του Αργεντίνου βρήκε σε ετοιμότητα τον Ζακαρί Μπουσέ ενώ ένα άλλο, έξι λεπτά μετά, πέρασε έξω.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο λίγο πριν το ημίωρο ο Μπερτόγλιο άνοιξε το σκορ για τον Άρη:

ο Μπρούνο Γκάμα βρήκε με κάθετη πάσα τον Μάνο, ο Σωτηρίου απομάκρυνε το πλασέ του Έλληνα επιθετικού αλλά ο Μπερτόγλιο που καιροφυλακτούσε είχε εύκολο έργο για το 0-1!

Τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, από κόρνερ του Ματίγια, ο Γιοάν Μπεναλουάν πήδησε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα προς την εστία του ΟΦΗ, για να παρέμβει ο Μπερτόγλιο και να… κλέψει τη δόξα από τον Γάλλο αμυντικό, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ του στο ματς!

Μετριότατο το δεύτερο ημίχρονο.

Χαρακτηριστικό είναι πως η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 62’, με τον νεοεισελθόντα Φρίξο Γρίβα να κλέβει την μπάλα από τον Εμάνουελ Σάκιτς, αλλά το σουτ που επιχείρησε δε βρήκε στόχο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αντριάν Σαρδινέρο σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση, πλασάροντας πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπουσέ.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους και στο 74’ ο Μάνος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Νίκο Βαφέα.

Ο Ματίγια μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών στο 76’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων!

Οι «κίτρινοι» διατήρησαν το αήττητό τους μακριά από το Χαριλάου – έχοντας πέντε νίκες και μια ισοπαλία – ενώ έδωσαν συνέχεια στο εκπληκτικό φετινό τους ξεκίνημα που θα τους διατηρήσει στη δεύτερη θέση στο φινάλε του πρώτου γύρου αλλά και του 2020! Από την άλλη, οι Κρητικοί του Γιώργου Σίμου καλούνται να επιλύσουν τα αρκετά προβλήματα που τους ταλανίζουν και τους έχουν αφήσει μακριά από τον περυσινό, εξαιρετικό εαυτό τους.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες: Νέιρα, Μεγιάδο, Βαφέας – Σίλβα, Μπουσέ, Σάκιτς.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Βούρος, Λυμπεράκης (78’ Κοροβέσης), Διαμαντής, Βαφέας, Στάικος (57’ Γρίβας), Μεγιάδο (86’ Σουρνάκης), Νέιρα, Στάρτζεον, Μπαλογιάννης (78’ Γιάννου), Σαρδινέρο (86’ Γκαργκαλατζίδης).

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Mπουσέ, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα (90’+1’ Μπακούτσης), Ματίγια, Γκάμα (71’ Ματέο), Σίλβα (71’ Μαντσίνι), Μπερτόγλιο (72’ Τζέγκο), Μάνος (79’ Λόπεθ).

Μετά το εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε, ο Χαβιέ Ματίγια πήγε στον πάγκο του Άρη για να πάρει μία φανέλα του Μάριου Σιαμπάνη υψώνοντάς τη στον αέρα.