Ο Άρης στο πρώτο του φιλικό στην Αυστρία έχασε με 4-3

Ο Άρης με ήττα στο πρώτο του φιλικό με 4-3 από το Αμβούργο και άφησε διάφορες  εντυπώσεις σε επίθεση και άμυνα.

Πολύ δυνατή επίθεση….Αλλα πίσω είχε μεγάλα κενά.

Οι “κιτρινόμαυροι” άφησαν μεν θετικές εντυπώσεις στο δημιουργικό κομμάτι, αλλά εμφάνισαν σημαντικά κενά στο ανασταλτικό τους παιχνίδι και ηττήθηκαν με 3-2 από τη γερμανική ομάδα, που έδωσε το δεύτερο φιλικό της στην προετοιμασία.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες άρχισαν με γρήγορο ρυθμό την αναμέτρηση, με τους “κιτρινόμαυρους” να πιέζουν ψηλά τους αντιπάλους του. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Ιτούρμπε έκλεψε την μπάλα με τον τερματοφύλακα του Αμβούργο, Ράαμπ, να βρίσκεται εκτός εστίας.

Εν συνεχεία, ο Παραγουανός πλάσαρε και έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, το Αμβούργο βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, καθώς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Άρη και ο Γκλάτζελ έκανε το 1-1.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν τρεξίματα σε όλο το μήκος και το πλάτος του γηπέδου, συνεχίζοντας με γρήγορο ρυθμό το παιχνίδι τους.

Στο 11ο λεπτό, η ομάδα του Χερμάν Μπούργος πήρε και πάλι προβάδισμα με γκολ του Μαντσίνι, ενώ στο 22′, το Αμβούργο ισοφάρισε χάρη σε… αυτογκόλ του Πίρσμαν.

Ο Βέλγος μπακ κατάφερε να πάρει το… αίμα του πίσω για το αυτογκόλ, καθώς στο 35′ προηγήθηκε εκ νέου στο παιχνίδι με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μαντσίνι.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι Γερμανοί εμφανίστηκαν πιο επιθετικοί και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 58′.

Η ομάδα του Τιμ Βάτλερ βγήκε από τη δεξιά πλευρά με τον Κένινγκσντέρφερ και ο Μάισνερ έγινε αποδέκτης της μπάλας, προτού στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερο, το Αμβούργο πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ.

Ο Αμαέτσι μπήκε κατά μέτωπο προς την εστία και με ωραίο τελείωμα βρήκε δίχτυα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για το 4-3.

Οι φάσεις συνεχίστηκαν εκατέρωθεν, αλλά η γερμανική ομάδα είχε πιο “τρανταχτές” ευκαιρίες. Συγκεκριμένα, στο 61′ ο Οποκού σημάδεψε το δοκάρι μέσα από την περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Βούκσεβιτς σούταρε από μακριά, ο Σιαμπάνης απόκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε έως το 80ο λεπτό, όπου οι δύο ομάδες άρχισαν να ρίχνουν το τέμπο τους.

Το 4-3 αποτέλεσε το τελικό σκορ του παιχνιδιού και το Αμβούργο πήρε την πρώτη του νίκη στα φιλικά της προετοιμασίας του.

ΓΚΟΛ: 8′ Γκλάτζελ, 22′ Πίρσμαν (αυτογκόλ), 58′ Μέάσνερ, 59′ Αμαέτσι / 4′ Ιτούρμπε, 11′ Μαντσίνι, 35′ Πίρσμαν

Δοκάρια: 61′ Οποκού, 63′ Βούκσεβιτς

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ντουκουρέ, Γκαρσία, Μαντσίνι, Ιτούρμπε, Πάλμα, Χατζηιωάννου.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Σιαμπάνης, Παναγίδης, Μαρμαρίδης, Ντιόπ, Χαίροβιτς, Ασλανίδης, Χρυσόπουλος.

Αμβούργο (Τιμ Βάτλερ): Ραμπ, Χάιερ, Σονλάου, Μπιλπίγια, Μπενς, Γκλάτζελ, Κίτελ, Μέφερτ, Μουχάιμ, Αμπρόσιους, Χέιλ.