Ο Άρης με σκορ 1-0 μέσα στο ΄΄Κλεάνθης Βικελίδης΄΄ πέρασε στην επόμενη φάση

Μια κεφαλιά του Βραζιλιάνου κεντρικού αμυντικού στο 80ο λεπτό ήταν αρκετή για να χαρίσει στον Άρη τη νίκη με 1-0 σε βάρος της Αραράτ Αρμίνια στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και να τον στείλει στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Οι “κίτρινοι” παρουσίασαν σαφώς καλύτερη εικόνα, σε σύγκριση με τον πρώτο αγώνα.

Μία φάση λίγο πριν το τέλος τους ήταν αρκετή για να μετουσιώσουν την ανωτερότητά που επέδειξαν και να επικρατήσουν.

Πλέον, κοιτάζουν την επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ντιναμό Κιέβου.

Ο αγώνας

Μόλις στο 18ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι… άγγιξαν το γκολ, όταν ο Γιένε βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα και επιχείρησε να τον κρεμάσει, όμως ο Ισπανός απομάκρυνε.

Στη συνέχεια ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας.

Οι παίκτες του Τερζή γίνονταν απειλητικοί κατά διαστήματα, ωστόσο τους έλειπε η πραγματικά μεγάλη στιγμή.

Κάπως έτσι οι 22 ποδοσφαιριστές οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0:0.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν παρόμοια, με την ελληνική ομάδα σταδιακά να παρουσιάζει όλο και καλύτερη εικόνα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Γιένε στο 70′, στη μοναδική καλή τους ευκαιρίες στο δεύτερο μισό.

Οι “κίτρινοι” σταδιακά ανέβαζαν την… πίεσή τους, ψάχνοντας το γκολ της πρόκρισης.

Αυτό ήρθε στο 80ο λεπτό, όταν ο Πάλμα εκτέλεσε εξαιρετικά ένα κόρνερ, ο Φαμπιάνο νίκησε τους πάντες στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ερμάκοβ.

Οι Αρμένιοι επιχείρησαν να προκαλέσουν… προβλήματα στα τελευταία λεπτά, όμως δεν τα κατάφεραν. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο Άρης να κρατάει το 1-0 έως το φινάλε και να παίρνει τόσο τη νίκη, όσο και την πρόκριση.

ΓΚΟΛ: 80′ Φαμπιάνο

Κίτρινες: 42′ Οντουμπάτζο – 29′ Μουραντιάν, 33′ Σέιντ, 89′ Έζα

Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Τζούρασεκ (61′ Ζουλς), Νταρίντα, Ρούπ (61′ Πάβισιτς), Μενέντεζ (46′ Σεβέριο), Πάλμα (89′ Ματαρίτα), Μορόν (80′ Χριστοδουλόπουλος)

Αραράτ (Βαρντάν Μινασιάν): Ερμάκοβ, Αλεμάο (87′ Χακομπιάν), Μπουένο, Σέλντ, Γκριγκόριαν (72′ Τερτεριάν), Μουραντιάν, Καστανέιρα (64′ Τέρα), Ομπιέρο, Σερομπιάν (64′ Αβανεσιάν), Έζα, Γιένε