Ο Άρης κέρδισε και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Οι “κίτρινοι” πήραν εύκολα το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, κερδίζοντας 1-0 τον Λεβαδειακό και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Ατρόμητος-Ολυμπιακός.

Ο Άρης πήρε το εισιτήριο για τους “8” του Κυπέλλου Ελλάδος, κερδίζοντας 1:0 τον Λεβαδειακό (3:1 στο σύνολο). Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Ατρόμητος-Ολυμπιακός, με τους “ερυθρόλευκους” να διατηρούν σημαντικό προβάδισμα έχοντας επικρατήσει 4:1 επί των Περιστεριωτών στο “Γ. Καραϊσκάκής“.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Λεβαδειακό έτοιμο και αποφασισμένο να πιέσει τον Άρη στα πρώτα λεπτά και τους “κίτρινους” να μην απειλούνται ιδιαίτερα. Στο 6ο λεπτό ο Τσιριγώτης με σουτ προσπάθησε να ανησυχήσει τον Κουέστα, με τον τελευταίο να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία. Μαντσίνι και Καμάτσο στη συνέχεια θέλησαν να απειλήσουν, χωρίς όμως να δημιουργούν σοβαρές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 35ο λεπτό, ο Νταμπό πάτησε περιοχή και σούταρε, κερδίζοντας πέναλτι, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τζημόπουλου. Ο Μαντσίνι ανέλαβε την εκτέλεσή του και σκόραρε ανοίγοντας το σκορ. Οι “γηπεδούχοι” απείλησαν ξανά με τον Καμάτσο, όμως ο Στογιάνοβιτς απομάκρυνε.

Ο Άρης ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο μέρος, καθώς έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Μανού Γκαρθία αστόχησε από πλεονεκτική θέση στα αριστερά της περιοχής. Ο Ισπανός στη συνέχεια, μετά από όμορφη κίνηση σούταρε, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Στογιάνοβιτς. Ο Άρης είχε και δεύτερο δοκάρι στο 74ο λεπτό με τον Καμάτσο που εκτέλεσε εκτός περιοχής. Στη συνέχεια, οι “φιλοξενούμενοι” απάντησαν με τον Τζημόπουλο που βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, όμως ο Φαμπιάνο πρόλαβε, έκανε την προβολή και έκοψε την προσπάθειά του. Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο εν μέσω αποθέωσης. Ο Λεβαδειακός δεν απείλησε στη συνέχεια, με το παιχνίδι να παραμένει στο 1:0 και τον Άρη να παίρνει την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου Ελλάδος.

Κίτρινες: 68′ Ντουκουρέ, 84′ Ετεμπο / 19′ Τόρο, 82′ Παναγιώτου
Γκολ: 35′ Μαντσίνι
Δοκάρι: 50′ Μανού Γκαρθία, 74′ Καμάτσο

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (46′ Ντουκουρέ), Πίρσμαν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ετέμπο (86′ Μαζικού), Νταμπό (46′ Εμπακατά), Καμάτσο, Ματέο Γκαρσία, Μανού Γκαρθία, Μαντσίνι (70′ Ιτούρμπε)

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (56′ Βρακάς), Μπάχανακ, Μεχία, Τζιμόπουλος, Παναγιώτου, Νίκας, Τσάπρας, Τορό, Μουτίνιο (46′ Συμελίδης), Τσιριγώτης (46′ Δούμτσιος)