Ο Άρης ανώτερος του Ολυμπιακού νίκησε με ανατροπή 2 – 1

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει την καθοδική του πορεία χωρίς να γνωρίζουμε πότε θα ανακάμψει και να μπεί ξανά σε τροχιά τίτλου. Απόψε στο Κλεάνθης Βικελίδης με τον Άρη παρουσίασε τα ίδια προβλήματα παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε νωρίς στο σκορ μόλις στο 16″ όταν χάθηκε η μπάλα από Μασούρα, Μπιελ Ιν Μποεμ Χουάνγκ και με την μαγική ασίστ του Κορεάτη βγήκε μπροστά μόνος του ο Μασούρας και πλάσαρε τον Κουέστα για το 0 – 1 του Ολυμπιακού.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός δεν πίεσε τον Άρη για να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα, αυτή η κολώνια ( νοοτροπία ) κρατάει χρόνια στον Ολυμπιακό όταν πετύχει ένα τέρμα αφήνει τον αντίπαλο να τον απειλή αντί να μην τον αφήνει να πάρει την πρωτοβουλία –κατοχή της μπάλας. Το ημίχρονο έληξε με το 0 – 1 και στο δεύτερο ημίχρονο ο Κορμπεράν δεν φρόντισε να φρεσκάρει την ομάδα . Οι αλλαγές άργησαν να γίνουν στο 63″ μπήκε ο Αβιλά και στο 71″ ο Αγκιμπου Καμαρά, και στο 78″ οι Μπόουλερ, Μπακαμπού. Ο Άρης πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και έκανε ευκαιρίες πολλά κόρνερ 7 με 8 και ήταν θέμα χρόνου να πετύχει την ανατροπή .μέσα σε τρία λεπτά ο Αρης πέτυχε δύο τέρματά από αστεία λάθη της άμυνας του Ολυμπιακού.

Στο 76″ μια βαθιά μπαλιά πρός το τέρμα του Ολυμπιακού ο Βατσλικ βγήκε από το τέρμα του χωρίς να προλάβει την μπάλα να την αγγίξει ( είναι γνωστό ότι ο Βατσλικ την έξοδο δεν την γνωρίζει) και ο Μαντσίνι σε άδειο τέρμα κάνει το 1 – 1 για τον Άρη.

Σε τρία λεπτά ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τον Άρη. Ο Καμάτσο από δεξιά προσπέρασε τον Μπα που δεν κατάφερε να τον ανακόψει έδωσε στον Γκαρθία και με σέντρα τον αμαρκάριστο Παλμά μέσα στην μικρή περιοχή ( που ήταν ο Αβιλά) άνετα έκανε την ανατροπή με το 2 – 1 για την ομάδα του Άρη

Από τον Ολυμπιακό για το πρώτο ημίχρονο θα μιλήσουμε κορυφαίος ο Ιν Μποεμ Χουάνγκ, ο Μπιέλ ,ο Χάμες Ροντρίγκες δεν φάνηκε ιδιαίτερα θα χρειαστεί το χρόνο του για να δείξει τα προσόντα του.

Το μεγάλο πρόβλημα του Ολυμπιακού είναι η φυσική κατάσταση των παικτών, δεν αντέχουν να παίζουν 90 λεπτά ποδόσφαιρο. Οι νέοι παίκτες που μπαίνουν ένας – ένας είναι χωρίς προετοιμασία με την ομάδα. Τώρα με την διακοπή του πρωταθλήματος γίνει μια μίνι προετοιμασία και πως να γίνει αφου πολλοί παίκτες θα λείπουν με τις Εθνικές τους ομάδες.

Για τον Κάρλος Κορμπεράν πρέπει να ήταν το τελευταίο του παιχνίδι με τον Ολυμπιακό μετά και την αποψινή ήττα του Ολυμπιακού δεν μπορεί να παραμείνει άλλο .

Ο Κορμπεράν ξεκίνησε το ματς με τον Βατσλικ κάτω από τα δοκάρια, με Μπα και Μανωλά στο κέντρο της άμυνας, με Ρέαμπτσιουκ και Βρσάλικο στα αμυντικά άκρα. Στο κέντρο τον Εμβιλά με τον Χουάνγκ Ιν-Μπεόμ, τον Χάμες Ροντρίγκες σε ρόλο οργανωτή, με Μπιέλ και Μασούρα στα εξτρέμ και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 9’ μακρινό σουτ του Εμβιλά, άστοχο.

Στο 16’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μετά από εκπληκτική ομαδική προσπάθεια που ξεκίνησε από τον Μασούρα, ο οποίος άφησε στον Μπιέλ, αυτός με τη μία έβγαλε για τον Χουάνγκ Ιν-Μπεόμ, ο οποίος κοιτώντας αλλού έβγαλε μια απίστευτη ασίστ με τακουνάκι στον Μασούρα, με τον Έλληνα εξτρέμ να πλασάρει άψογα τον Κουέστα για το 0-1.

Στο 19’ σουτ του Ιτούρμπε άουτ. Στο 26’ σουτ του Μπιέλ, άουτ. Στο 39’ σε σέντρα του Μασούρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μαζικού, όμως μετά από χρήση του VAR δεν βρέθηκε παράβαση. Στο 42’ σουτ του Εμπακατά, άστοχο.

Στο 47’ κόντρα επίθεση για τον Άρη με σουτ του Γκρέι να καταλήγει άουτ. Στο 55’ σουτ του Ιτούρμπε, άουτ, ενώ στο 57’ νέο σουτ του Ιτούρμπε, κόντραρε ο Χουάνγκ και έφυγε κόρνερ. Στο 59’ σουτ του Εμπακατά, μπλοκάρει ο Βατσλίκ. Στο 64΄ο Μασούρας γύρισε για τον Χάμες ο οποίος από το ύψος του πέναλτι επιχείρησε ένα σκαστό σουτ, άουτ.

Στο 76’ μετά από βαθιά μπαλιά, ο Βατσλικ βγαίνει από την εστία του αλλά δεν προλαβαίνει να πάει στη μπάλα, με τον Μαντσίνι να την τσιμπάει με το κεφάλι και χωρίς πρόβλημα να πλασάρει σε άδεια εστία για το 1-1.

Στο 79’ ήρθε η ανατροπή για τον Άρη όταν Καμάτσο πρόλαβε (βγάζοντας εκτός μάχης τον Μπα) και έκοψε για τον Γκαρθία, ο οποίος με την μία έκανε την σέντρα, με τον αμαρκάριστο Πάλμα να πλασάρει μέσα από την μικρή περιοχή εύκολα για το 2-1.

Στο 88’ γύρισμα του Μπακαμπού, διώχνει σε κόρνερ ο Κουέστα.

Κίτρινες: Μαζικού, Μαντσίνι, Νταμπό

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μαζικού Νταμπό (88’ Πίρσμαν), Ντιόπ, Μαντσίνι, Μανού Γκαρθία (88’ Ζερβίνιο), Ιτούρμπε (68’ Καμάτσο), Γκρέι (60’ Πάλμα).

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Βρσάλικο (63’ Άβιλα), Μανωλάς, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ Ιν-Μπεόμ (78’ Χουάνγκ Ουί Τζο), Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες (71’ Αγκιμπού Καμαρά), Μασούρας (78’ Μπόουλερ), Ελ Αραμπί (63’ Μπακαμπού).