O Aπόλυτος Bασιλιάς και πρωταθλητής !(βίντεο)

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού και με “όπλο” του τη δεύτερη περίοδο και το περιφερειακό σουτ, κατάφερε να επιβληθεί με 93-74 στον τρίτο τελικό της Μπάσκετ Λιγκ, κατακτώντας έτσι το 13ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Το πρώτο του πρωτάθλημα μετά από το 2016 και το πρώτο του νταμπλ μετά από το 1997 κατέκτησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος πανηγύρισε μάλιστα και την έβδομη συνεχόμενη νίκη του στη φετινή χρονιά κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλο.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι άρχισε με γρήγορο ρυθμό και από τις δυο πλευρές. Στα πρώτα τρία αγωνιστικά λεπτά μάλιστα, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 10-6 έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια αντέδρασε και ισοφάρισε σε 13-13 χάρη στην έλευση του Κώστα Σλούκα στην αναμέτρηση. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν λύσεις από τους Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ προσπερνώντας στο σκορ (7′, 20-18). Λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 6 πόντους (28-22) μετά από βολές του Μάρτιν. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα 4-0 σερί των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μείωσαν τη διαφορά και πάλι στο καλάθι (28-26).

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον Σίβα να ευστοχεί σε ένα δίποντο και να ισοφαρίζει για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, ενώ ο Νέντοβιτς συνέχισε το επιθετικό του “κρεσέντο” βάζοντας και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (28-30). Ο Βεζένκοβ στο 13′ απάντησε με σουτ τριών πόντων ισοφαρίζοντας σε 32-32. Ένα μακρινό τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 16′ σε συνδυασμό με τη “σφικτή” άμυνα των Πειραιωτών, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 8 πόντους (43-45) υπέρ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους (18′), ο Ζαν-Σαρλ ευστόχησε σε ατομική ενέργεια, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε “διψήφια μεγέθη” (48-38). Ένα 7-0 σερί των γηπεδούχων με πρωταγωνιστές τους Σλούκα και Βεζένκοβ, έκανε την τους “πράσινους” να “αδρανήσουν” και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +15 (55-40) υπέρ των “ερυθρολεύκων”.

Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να μπουν το ίδιο “ζεστές” στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να εστιάζουν στην αμυντική τους λειτουργία. Στο 25′, ο Βεζένκοβ με ακόμη ένα τρίποντο, ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους (63-44), ωστόσο η συνέχεια στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν διαφορετική. Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός με πρωτεργάτες του τον Νεμάνια Νέντοβιτς και τον Γιώργο Παπαγιάννη “έτρεξε” ένα 9-0 σερί μειώνοντας έτσι στους 10 πόντους (63-53) για την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Ο Κώστας Σλούκας με δυο εύστοχα τρίποντα στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, έδειξε το “δρόμο” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με εκπληκτική αμυντική λειτουργία, εκμεταλλεύτηκαν τα “κενά” στην άμυνα των “πρασίνων’ και στο 33′ ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 17 πόντους (75-58). Λίγα λεπτά αργότερα, στο 36′, οι “ερυθρόλευκοι” με προσπάθεια του ΜακΚίσικ, “εκτόξευσαν’ τη διαφορά στους 21 πόντους (83-62), εξασφαλίζοντας έτσι τη νίκη. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα στο ΣΕΦ είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους μάλιστα να “ανοίγουν το rotation”. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 93-74 και έτσι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την κατάκτηση του 13ου πρωταθλήματος στην ιστορία του.

Ο MVP

Κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο “συνήθης ύποπτος”, Σάσα Βεζένκοβ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους μετρώντας 5/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 3/4 βολές, ενώ παράλληλα πρόσθεσε ακόμη έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ένα κλέψιμο στον “καμβά” του.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης Γ., Ζαχαρής

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 6 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Φαλ 6 (3/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 25 (5/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Σλούκας 14 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 2, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 10 (4/6 δίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 15 (7/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6 (2/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιτ 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές), Νέντοβιτς 23 (5/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/5 βολές), Σαντ-Ρος 3 (1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίβα 9 (1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μέικον, Μποχωρίδης 10 (1), Κασελάκης 3 (1), Έβανς 3 (1).