Νίκολα Τσούμιτς μια μεταγραφή που πέρασε στα ψιλά για τον Ολυμπιακό Δείτε(φωτό)(βίντεο)

Ο Τσούμιτς σκόραρε για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι φθάνοντας τα 16 γκολ και 5 ασιστ σε 27 παιχνίδια με την ομάδα του Ραντνίτσκι Νις.

Για τον 21χρονο εξτρέμ που τον κέρδισε ο Ολυμπιακός μέσα από τα χέρια του Ερυθρού Αστέρα και του ΠΑΟΚ που προσπάθησαν να τον κάνουν δικό τους, είναι πολλά τα γκολ που έχει πετύχει. Ο ασταμάτητος Τσούμιτς σκόραρε χθες και στη νίκη της Ραντνιτσκι επί της Μπάτσκα Τόπολα με 3-1

Η μεταγραφή αυτή του Ολυμπιακού που είχε ανακοινωθεί 19-12-2019, είχε εκληφθεί ως επένδυση για το μέλλον και όχι για το παρόν. Όμως ο νεαρός Νίκολα κατάφερε μέσα σε λίγους μήνες να φέρει τα πάνω κάτω .Δικαιολογημένα ο Πέδρο Μαρτινς τρίβει τα χέρια του που θα μπει ένα τέτοιο ταλέντο στο ρόστερ του Ολυμπιακού για την επόμενη περίοδο.

Αλλά δεν ήταν μόνο το γκολ του που έκανε τη διαφορά. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Τσούμιτς κέρδισε την κόκκινη κάρτα από τον Σρτζαν Γκράμπεζ.

Αφού σκόραρε με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή (14′), στο 18′ έδωσε ασίστ πάρε – βάλε στον Στέφαν Μιχάιλοβιτς! Στη συνέχεια έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να πετύχει κι άλλο γκολ, ωστόσο στο 43ο λεπτό ολοκλήρωσε το απίθανο κρεσέντο του, με ακόμη μία ασίστ (σε άδειο τέρμα) στον Μιχάιλοβιτς.

O Nίκολα Τσούμιτς τρελαίνει την Σερβία και σε λίγες μέρες πατάει Ελλάδα για τον Ολυμπιακό. Για το 2020 έχει πετύχει 12 τέρματα  4 ασίστ σε 10 παιχνίδια .

Αυτό ήταν το 5ο σερί ματς που σκοράρει με τη Νις, διάστημα στο οποίο έχει σημειώσει συνολικά 7 γκολ. Από τις 30 Νοεμβρίου του 2020, όταν μπήκε ο Ολυμπιακός στη ζωή του, έως και σήμερα, σε 14 αναμετρήσεις, ο Τσούμιτς έχει πετύχει 14 γκολ! Οντας ένας από τους κορυφαίους παίκτες του σερβικού πρωταθλήματος, αλλά και 4ος σκόρερ της Λίγκας, με τα συνολικά 12 γκολ του!

Τα θετικά νέα για τον Ολυμπιακό έρχονται από το γεγονός ότι ο Τσούμιτς ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με τη Νις, Αυτή ήταν η 30ή αγωνιστική του σερβικού πρωταθλήματος και πλέον ο 21χρονς εξτρέμ θα ξεκουραστεί για λίγες ημέρες και εν συνεχεία θα βρεθεί στο Ρέντη, για να διεκδικήσει τη θέση του στο ρόστερ του Ολυμπιακού.

Μια θέση που δείχνει ότι, αν μη τι άλλο θα το διεκδικήσει. Και εάν συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε στη Σερβία, θα την κερδίσει. Εξάλλου, δεν είναι μυστικό ότι ο λόγος που ο Ολυμπιακός κοιτάζει για την απόκτηση ενός εξτρέμ αυτή τη στιγμή, ενόψει της νέας σεζόν, είναι και ο νεαρός Σέρβος. Ο οποίος δείχνει ότι έχει κάτι το ξεχωριστό. Και κυρίως δείχνει να έχει τόσο καλή σχέση με τα αντίπαλα δίχτυα, που σπανίζει. Ειδικά για εξτρέμ