Νίκησε τον ΠΑΟΚ και πρωταθλητής χειμώνας Ολυμπιακός.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταγιστικοί στα πρώτα δύο, ο “δικέφαλος του βορρα” έδειξε διαφορετικό πρόσωπο στο τρίτο σετ αλλά η ομάδα του Τζουλιάνι, βρήκε λύσεις και πήρε το παιχνίδι επικρατώντας με 3-1 του ΠΑΟΚ.

Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο “ντέρμπι” κορυφής για την 9η αγωνιστική της Volley League Ανδρών επικρατώντας με 3-1 σετ ΠΑΟΚ στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”.

Οι “ερυθρόλευκοι” άφησαν τον “δικέφαλο του βορρά” στην δεύτερη θέση και πήραν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

O αγώνας:

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ και έπειτα από τον πρώτο χρόνο του Λινάρδου τέθηκε επικεφαλής με 8-3.

Ο Ράπτης κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 11-6. Παγένκ και Στέρν οδήγησε τους “ερυθρόλευκους” στο 17-10. Στη συνέχεια με… ραψωδία του Ιντάλγκο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 21-14.

Ο Γίορνα πήρε… μπροστά και μείωσε για τον “δικέφαλο του βορρά” σε 24-21, πριν ο Λινάρδος τελείωσει το σετ με μπλοκ για το 25-21.

O Ολυμπιακός πήρε γρήγορο προβάδισμα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με άσο του Κουμεντάκη με 8-4.
Ο Παγένκ… τιμώρησε την άμυνα του ΠΑΟΚ κάνοντας το 10-5 και ανάγκασε τον Μιλενόσκι να καλέσει τάιμ άουτ. Άσος του Ιντάλγκο διαμόρφωσε το 14-8 και έπειτα με νέο άσο έκανε το 18-8 θέτωντας τον Ολυμπιακό ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του σετ.
Ο Γίορνα σταμάτησε το… μαγικό σερί των “ερυθερολεύκων” μειώνοντας σε 21-9.
Ο Τακουρίδης μείωσε εκ νέου σε 23-12 και έπειτα σε 24-13, πριν ο Στερν τελειώσει το σετ με δυνατό χτύπημα στην διαγώνιο για το 25-14.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο του προβάδισμα στον αγώνα κατακτώντας τον πρώτο πόντο του τρίτου σετ. Ο Στερν έσπασε το διπλό μπλοκ και πήρε τον πόντο για το 3-4.

Έξοχο χτύπηα του Βουλκίδη για το νέο προβάδισμα του ΠΑΟΚ (6-8). Άσος του Γιόρνα για το 9-6 του “δικέφαλου” που είχε αλλάξει… πρόσωπο.

To 12-7 των παικτών του Μιλενόσκι έγινε γρήγορα 12-10 και ανάγκασε τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ.

Τρομερό μπλοκ του Γιόρνα για το 17-13 του ΠΑΟΚ. Ο Ολλανδός ακραίος ήταν και πάλι εκεί για το 19-14 με ωραίο τελείωμα στην μεγάλη διαγώνιο.

Τράβιτσα ήταν ο πρωταγωνιστής στην προσπάθεια… επαναφοράς του Ολυμπιακού και μείωσε σε 21-19.

Ο Ιντάλγκο “φώναξε” και πάλι… παρών για να κρατήσει τους γηπεδούχους στο σετ. O ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και πήρε το σετ με 25-23 μειώνοντας σε 2-1.

Γρήγορο προβάδισμα 4-0 για τον Ολυμπιακό στο 4ο σετ.

Πρωταγνιστής Κουμεντάκης και 7-1 για το σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό του σερί και μείωσε σε 7-5.

Εντυπωσιακό χτύπημα του Στερν για το 8-6. Προσωπικό… σόου Κουμεντάκη για το 13-10.

Μαζεμένα λάθη των “ερυθρολεύκων” επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει σε 17-16.

Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης συνέχισε το… βιολί του και έκανε το 20-19.

Τρομερός πόντος του Στερν σε μια από τις πιο ωραίες φάσεις του αγώνα για το 23-20. Match ball από τον Στερν και 24-21.

Άουτ στο σερβίς του Ράπτη και νίκη για τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-21, 25-14, 23-25, 25-22.