Νίκησε τα Χανιά την ΑΕΚ Β μέσα στο γήπεδο της με σκορ 1-0

Σε ένα παιχνίδι με ωραίο ρυθμό, η ομάδα από την Κρήτη, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΑΕΚ Β’, η οποία αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με 1-0 και σκαρφάλωσε, έστω και προσωρινά, στην 5η θέση της βαθμολογίας, στον Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Το σύνολο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΕΚ και απείλησε πρώτη, όταν στο 5ο λεπτό, ο Παρράς έκανε μια σέντρα από αριστερά, ο Γκολφίνος βρέθηκε στην… καρδιά της περιοχής, πήρε μια καρφωτή κεφαλιά, την οποία εξουδετέρωσε με δεύτερη προσπάθεια ο Καλογεράκης.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη στιγμή για τα Χανιά. Ο Μπουρσέλης δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Γκίνης βρισκόταν σε καλή θέση και μπλόκαρε σταθερά. Στο 26′ έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, ο Μάναλης βρέθηκε απέναντι από τον Γκίνη, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να επεμβαίνει σωτήρια και να διατηρεί το “0” για την ομάδα του.

Στο 29ο λεπτό ο Ζίνι μπήκε στην περιοχή, σούταρε από πλάγια θέση αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 41′ ο Ντάικο, λίγο έλειψε να σκοράρει στα δίχτυα της ομάδας του, όταν η μπάλα κόντραρε σε εκείνος, έπειτα από φάουλ τον φιλοξενούμενων και κατέληξε στο δοκάρι

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους τα Χανιά εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Παρράς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Στο 48′ ο Μπουρρσέλης, έκανε μια ωραία ενέργεια, με τακουνάκι άφησε την μπάλα στον Τσέλιο, εκείνος έβγαλε την σέντρα και ο Μπουτσέλης με δυνατή κεφαλιά την έστειλε δίχτυα.

Παρά το μειονέκτημα, η “Ένωση” συνέχισε να πιέζει και έφτασε κοντά στο τέρμα της ισοφάρισης δύο φορές, με τον Γκολφίνο αρχικά να παίρνει έτοιμο γκολ αλλά τον Μπάτζιο που ήταν πάνω στη γραμμή μα διώχνει σωτήρια. Στη συνέχεια ο Ζίνι να κάνει μια πολύ ωραία ενέργεια, να μπαίνει στην περιοχή, να σουτάρει αλλά να βλέπει τον Καλογεράκη να διώχνει.

Στο 72′ ο Κόλα βρέθηκε εντελώς μόνος του με την εστία και το 2:0 που θα σφράγιζε την νίκη για τα Χανιά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, χάνοντας μια απίστευτη ευκαιρία.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντάικο πάνω στον Μάναλη. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Γκίνης έπεσε σωστά στην γωνία του και απέκρουσε.

ΓΚΟΛ: 48′ Μπουτσέλης
Δοκάρι: (αυτ.) 41′ Ντάικο
Κίτρινες: 37′ Γερολέμου,41′ Σταμούλης, 42′,45′ Παρράς /25′ Μπουτσάκης, 31′ Καμαρά, 65′ Tσέλιος
Κόκκινη: 45′ Παρράς

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος)Γκίνης, Ντάικο, Τρούμπουλος, Παρράς, Κ. Σταμούλης, Γερολέμου, Σαμπανάτζοβιτς (55′ Ρουκουνάκης), Μπότος (81′ Σπυριδάκης), Ευθ. Χριστόπουλος (66′ Σκόνδρας), Γκολφίνος, Ζίνι.

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (81′ Μαρτσάκης), Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά (46′ Ναζίμ), Μπουτσάκης (56′ Λεμονής), Τσέλιος, Μπουρσέλης (67′ Κόλα), Μανουσάκης (81′ Ζέκχοφ), Μάναλης.