Νίκησε με 3-2 τον Ατρόμητο ο Παναθηναϊκός. (video)

Ο Παναθηναϊκός  νίκησε με 3-2 τον Ατρόμητο για την 21η αγωνιστική της Super League.

Ο Σανκαρέ  «χρυσή» αλλαγή καθώς πέτυχε το νικητήριο τέρμα  στο 84’.

Ο ΠΑΟ  προηγήθηκε στο 10’ με τον Βέλεθ,  ισοφάρισε με τον Γούτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Καρλίτος στο 47’  προβάδισμα στους «πράσινους» και ο Αγκάγιεφ στο 55’  και πάλι σε ισοπαλία.

Στο 84’ ο Γιουνούς Σανκαρέ  διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Στη πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε ο Παναθηναϊκός στο ματς βρήκε δίχτυα.

Στο 10’ ο Βέλεθ με κεφαλιά μετά το φάουλ του Χατζηγιοβάνη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι στο 25’ απείλησαν με το σουτ του Αγκάγιεφ αλλά ο Διούδης μπλόκαρε.

Στο 30΄ο Διούδης απέκρουσε την σέντρα-σουτ του Νάτσου, ενώ στο 36’ ο Μουνίθ με φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης που έψαχναν με την κεφαλιά του Γούτα 1-1.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Παναθηναϊκός πάλι πήρε το προβάδισμα στο σκορ (1-2 στο 47’) με την κοντινή προβολή του Καρλίτος, αλλά στο 55’ πάλι οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με την καρφωτή κεφαλιά του Αγκάγιεφ (2-2).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο π Παναθηναϊκός κυριάρχησε και στο 84’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με την συνεργασία των δύο εκ των τριών νέων αποκτημάτων του. Ο Ενγκμπακοτό γύρισε στον Σανκαρέ που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι αλλά στην επαναφορά της σημάδεψε τα δίχτυα για το τελικό 2-3.

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Γκάλο, Νάτσος – Μολό, Αλεξανδρόπουλος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σ. Παντελίδης): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Γούτας, Γκαλβάο, Τομάσεβιτς (22’ λ. τρ. Νάτσος), Σόλομον, Χαρίσης, Γκάλο (70’ Ούμπιδες), Μουνίθ (80’ Γιακουμάκης), Αγκάγιεφ (70’ Στρούγγης), Κωτσόπουλος (69’ Εντομβονγί).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ (35’ λ.τρ. Νιάς), Βέλεθ, Χατζηθεοδωρίδης, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (60’ Σανκαρέ), Χατζηγιοβάνης (76’ Ιωαννίδης), Καμπετσής (61’ Ενγκμπακοτό), Καρλίτος (75’ Μακέντα).