Νίκησε με 2-1 την ΑΕΛ και στο «Αλκαζάρ».

Eχοντας πολλούς αναπληρωματικούς στη σύνθεσή του  ο ΠΑΟΚ, νίκησε με 2-1 την ΑΕΛ στο «Αλκαζάρ» στο δεύτερο ματς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Τσιγγάρας, Κρμέντσικ πέτυχαν τα δύο γκολ του ΠΑΟΚ, μείωσε η ΑΕΛ με αυτογκόλ του Περέιρα.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του «Δικεφάλου του Βορρά» έκανε ο Σίντζι Καγκάβα.

Η ΑΕΛ  μπήκε λίγο πιο δυνατά στον αγώνα κι έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 4’, όταν η κεφαλιά του Ηλιάδη πέρασε λίγο άουτ.

Στο 6’  Κρμέντσικ με ωραίο πλασέ εντός της περιοχής, ανάγκασε τον Νάγκι σε εξαιρετική επέμβαση στη γωνία του, ενώ στο 16’ ο Λάμπρου -μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και ντρίμπλες- είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 19’ ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ  από τον Θεοχάρη Τσιγγάρα (το πρώτο του με την ανδρική ομάδα), μετά από πολύ ωραία ντρίμπλα και συνεργασία του με τον Μουργκ, ο οποίος του επέστρεψε τη μπάλα μέσα στην περιοχή  και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 για το «δικέφαλο του Βορρά».

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι πολύ επιθετικός και δέκα λεπτά αργότερα (29’), ο Κρμέντσικ με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από κόρνερ του Νινούα  έκανε το 2-0.

Στο 39’ ο Γιακιμόφσκι  έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα με εντυπωσιακά φάλτσα προς την εστία κι ο Περέιρα προσπαθώντας να αποκρούσει την έστειλε στο βάθος της εστίας του ΠΑΟΚ, μειώνοντας σε 2-1 για την ΑΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έριξε το ρυθμό του, αλλά ήταν εκείνος που έφτασε ξανά κοντά στο γκολ με τον Λάμπρου, ο οποίος είχε νέο σουτ στο οριζόντιο δοκάρι  στο 55’.

Στο 63ο λεπτό ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Σίντζι Καγκάβα, με τον Ιάπωνα να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καγκάβα πλησίασε και στο πρώτο του γκολ, όμως ο Νάγκι τον νίκησε στο τετ-α-τετ, όπως έκανε δευτερόλεπτα αργότερα και στην προσπάθεια του Κούτσια από κοντά.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Κίτρινες: Γκοτζαμανίδης, Γλυνός , Τσιγγάρας.

ΑΕΛ (Τζ. Φέστα): Νάγκι, Γιακιμόφσκι (82’ Μαϊδανός), Μαξιμένκο, Γκοτζαμανίδης (62’ Χουσίνο), Γκράουρ (66’ Γλυνός), Ηλιάδης, Καρανίκας, Τρούγιτς, Μπεν Χατίρα (62’ Μιλοσάβλιεβιτς), Πινακάς, Μουκαντζό (62’ Νούνιτς).

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία): Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Λύρατζης, Περέιρα (46’ Ροντρίγκο), Τσιγγάρας, Νινούα, Ουάρντα (63’ Κούτσιας), Μουργκ (46’ Αντρ. Ζίβκοβιτς), Λάμπρου (79’ Βρακάς), Κρμέντσικ (63’ Καγκάβα).