Νίκησε η ΑΕΚ τον Αστέρα Τρίπολης και είναι στην κορυφή.

Η ΑΕΚ επικράτησε με το εμφατικό 4-2 του Αστέρα Τρίπολης στην “OPAP Arena” και ανέβηκε στην 1η θέση της κατάταξης της Super League, περιμένοντας τα παιχνίδια των αντιπάλων της.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, καταφέρνοντας έτσι να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.
Βέβαια, περιμένει το αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο (04/02, 20:30, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) για να δει αν θα παραμείνει σε αυτήν τη θέση.
Από την άλλη, ο Αστέρας Τρίπολης έπεσε στην 7η θέση, έχοντας 29 βαθμούς και πλέον… κινδυνεύει να μείνει εκτός πλέι οφ.
Εντυπωσιακό στατιστικό της αναμέτρησης τα δύο (!) αυτογκόλ του Έρβιν Ζουκάνοβιτς.

Ο αγώνας

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς άνηκε στον Αστέρα, που απείλησε με σουτ του Λύρατζη στο 11′.

Στο 25′ η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα, μιας και μετά από μία προσπάθεια του Πόνσε, ο Ζουκάνοβιτς έστειλε… άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Γραμματικάκη.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Αργεντινός κατάφερε να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, μιας και σκόραρε με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ελίασον.

Στο 43′ ήρθε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων, όταν από νέα γύρισμα του Ελίασον, ο Ζουκάνοβιτς έστειλε ξανά την μπάλα σε λάθος εστία.

Λίγο πριν το ημίχρονο οι “κυανοκίτρινοι” κέρδισαν πέναλτι και ο Μπαρτόλο σκόραρε για το 3-1.

Η ομάδα του Αλμέιδα… κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο μέρος, έχοντας καθαρό προβάδισμα πλέον. Αυτό βέβαια δεν σήμαινε πως σταμάτησε να δημιουργεί ευκαιρίες, μιας και είχε αρκετές, κυρίως με τον Λιβάι Γκαρσία.

Ο εκρηκτικός επιθετικός έχασε αρκετές εξ αυτών, όμως εν τέλει βρήκε δίχτυα στο 77′, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά τη νέα επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους.

Στα τελευταία λεπτά έκανε το ντεμπούτο του ο Λιούμπισιτς, ενώ στο 89′ ο Μιριτέλο μείωσε με το τελικό σκορ να είναι το 4-2.

ΓΚΟΛ: 25′, 43′ Ζουκάνοβιτς (αυτ.), 26′ Πόνσε, 76′ Γκαρσία – 45’+3′ Μπαρτόλο (πεν.), 89′ Μιριτέλο

Κίτρινη: – 12′ Ζουκάνοβιτς, 32′ Γκος, 41′ Μπαρτόλο

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Κάλενς, Πήλιος, Πινέδα, Μάνταλος (79′ Λιούμπισιτς), Ελίασον, Άμραμπατ (66′ Φερνάντες), Τσούμπερ (73′ Αραούχο), Πόνσε (66′ Γκαρσία).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Λύρατζης (50′ Άλβαρες), Γκος (65′ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι (79′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46′ Ζουγλής), Κρεσπί, Καλτσάς (65′ Σίτο), Μιριτέλο.