Νίκησαν η Σίξερς εντός έδρας τη Σάρλοτ με 127-112.

Καλό ξεκίνημα η Φιλαδέλφεια για την σεζόν του ΝΒΑ.

Νίκησαν η Σίξερς εντός έδρας τη Σάρλοτ με 127-112 και  βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-1, είναι  το καλύτερο στην Ανατολή και μαζί με το 5-1 των Φοίνιξ Σαν στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι  6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τομπάιας Χάρις να έχει 24 καθώς είχε ακόμη 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Όμως, ο Μπεν Σίμονς τελείωσε τον αγώνα με τριπλ νταμπλ, αφού είχε απολογισμό 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Στο μεταξύ, η Νέα Ορλεάνη πανηγύρισε την δεύτερη σερί νίκη της, επικρατώντας εντός έδρας του Τορόντο με 120-116.

Οι Πέλικανς έδειχναν να ελέγχουν το ματς, καθώς προηγήθηκαν 109-99, περίπου 5,5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά οι Ράπτορς προσπέρασαν με 113-111, περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος.

Με 2/2 βολές του Μπράντον Ίνγκραμ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, ο Έρικ Μπλέντσο με τρίποντο τους έδωσε το προβάδισμα 116-113, 42.3 δεύτερα πριν τη λήξη, ενώ ο Ίνγκραμ με 2/2 βολές «έγραψε» το 118-114 στα 12.4 δευτερόλεπτα για το τέλος, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για τους Πέλικανς.

Ο Ίνγκραμ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 31 πόντους (μοίρασε και έξι ασίστ).

Από την πλευρά τους, οι Ρόκετς νίκησαν στο Χιούστον 102-94 το Σακραμέντο και πανηγύρισαν την δεύτερη σερί επιτυχία τους.

Ο Τζον Ουόλ οδήγησε τους γηπεδούχους στην επιτυχία, καθώς πέτυχε 28 πόντους (είχε και έξι ασίστ), ενώ ο Κρίστιαν Γουντ πρόσθεσε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τέλος, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επιβλήθηκαν των Μάτζικ στο Ορλάντο με 108-99.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι αγωνίστηκε για 14 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα με τους νικητές, με απολογισμό 0/1 τρίποντο, δύο ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και δύο λάθη.

Συνοπτικά, στους αγώνες για το ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Χιούστον-Σακραμέντο 102-94

Ιντιάνα-Νέα Υόρκη 102-106

Ορλάντο-Οκλαχόμα Σίτι 99-108

Φιλαδέλφεια-Σάρλοτ 127-112

Ατλάντα-Κλίβελαντ 91-96

Νέα Ορλεάνη-Τορόντο 120-116