Νίκη με ανατροπή η Μάντσεστερ Σίτι.

Ένα «μαγικό» δεύτερο 45λεπτο ήταν αρκετό για την Μάντσεστερ Σίτι να φέρει «τούμπα» τον πρώτο ημιτελικό του Champions League με την Παρί Σεν Ζερμέν και να φύγει νικήτρια από το «Παρκ ντε Πρενς» με 2-1.

Πλέον, στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (4/05) στο «Ετιχαντ» οι «Πολίτες» έχουν το απόλυτο προβάδισμα για να «σφραγίσουν» το πρώτο «εισιτήριο» του μεγάλου τελικού της 29ης Μαΐου, με τους «Παριζιάνους», που είχαν απόψε σε πολύ κακό βράδυ τους Μπαπέ και Νεϊμάρ, να καλούνται για μία μεγάλη ανατροπή, προκειμένου να βρεθούν αυτοί για δεύτερη σερί σεζόν στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ήταν καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά και προηγήθηκε δίκαια με το 5ο γκολ του Μαρκίνιος στις 12 τελευταίες εμφανίσεις του στο Champions League, τέρμα που προήλθε από την ασίστ του Ντι Μαρία.

Με αυτή ο Αργεντινός έφτασε τις 103 με την φανέλα της Παρί, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ που είχε ο Βόσνιος, Σαφέτ Σούσιτς στα εννέα χρόνια που αγωνίστηκε στο γαλλικό συγκρότημα (1982-1991).

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Σίτι ήταν μία εντελώς διαφορετική ομάδα. Έβαλε την μπάλα κάτω, πίεσε την εστία του Νάβας και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 65΄ με το τυχερό γκολ του Ντε Μπρόινε (φέρει ευθύνη και ο Κοσταρικανός γκολκίπερ που αιφνιδιάστηκε μετά τη σέντρα του Βέλγου), που ήταν το 10ο του τέρμα στο Champions League και έβδομο σε φάση με τα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης.

Έξι λεπτά μετά, με απευθείας φάουλ ο Μαχρέζ έδωσε προβάδισμα στους βέβαιους πρωταθλητές Αγγλίας, οι οποίοι στα τελευταία 29 ματς του CL έχουν μόλις 2 ήττες, ενώ μετρούν 18 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και 12 νίκες στα πρόσφατα 14 ματς που έδωσαν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Το έργο των «Σίτιζενς» έγινε ακόμη πιο εύκολο μετά το 77ο λεπτό και την αποβολή του Γκεγε για ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Γκιντογκάν.