Νίκη με ανατροπή για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο φιλικό

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν την πρώτη τους νίκη επί αυστριακού εδάφους, καθώς επικράτησαν με ανατροπή (2-1) της Φορτούνα Ντίσελντορφ στο δεύτερο -συνολικά- φιλικό που κλήθηκαν να δώσουν.

Μετά την ήττα από την Ριντ (2-0) στο πρώτο φιλικό, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έφτασε στην πρώτη της νίκη κόντρα στην Φορτούνα Ντίσελντορφ, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις.

Ο Πορτογάλος τεχνικός δοκίμασε συνολικά 24 εκ των ποδοσφαιριστών του.

Ο αγώνας

Οι “ερυθρόλευκοι” θέλησαν να διατηρήσουν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο οι Γερμανοί πίεζαν ψηλά στο γήπεδο και έκαναν δύσκολο το έργο τους.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό, όταν ο Ρέαμπτσιουκ έκλεψε τη μπάλα, ο Μασούρας έδωσε στον Βαλμπουενά και εκείνος πλάσαρε πάνω στον Γκόρκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν τρεξίματα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, περνώντας και από τις δύο φάσεις του παιχνιδιού (άμυνα και επίθεση) συνεχώς.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κυκλοφορούσε με υπομονή τη μπάλα, αναζητώντας τους κενούς χώρους, προκειμένου να δημιουργήσει υπεραριθμίες επιθετικά.

Στο 20′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Μασούρας έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν νέα τελική στο παιχνίδι.

Τρία λεπτά αργότερα και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Φορτούνα άνοιξε το σκορ με τον Πέτερσον, ο οποίος είχε ανοιχτό πεδίο μπροστά του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον με ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 29′, οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Σισέ προσποιήθηκε ωραία, αφότου κοντρόλαρε τη μπάλα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκόρκα.

Εν συνεχεία, ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει στα 3/3, ανακτούσε συνεχώς την κατοχή της μπάλας, αλλά κινδύνευε στις αντεπιθέσεις των Γερμανών.

Το 1-1 παρέμεινε έως το τελικό σφύριγμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός συνέχισε με το ίδιο “μοτίβο”.

Πίεζε ψηλά τους Γερμανούς, προκειμένου να ανακτούν την κατοχή της μπάλας όσο το δυνατόν ψηλότερα στον αγωνιστικό χώρο.

Η Φορτούνα κυκλοφορούσε ριψοκίνδυνα την μπάλα έξω από την περιοχή της, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν επωφελήθηκαν από κάποιο λάθος.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο μετουσιώθηκε σε γκολ για τον Ολυμπιακό.

Στο 62′ ο Ραντζέλοβιτς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Χασάν σηκώθηκε στο κατάλληλο τάιμινγκ από το δεύτερο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Μετά το cooling break που ακολούθησε, ο ρυθμός του παιχνιδιού μειώθηκε αισθητά.

Στο 75′, ωστόσο, η Φορτούνα κέρδισε πέναλτι, λόγω χεριού του Χασάν, αλλά ο Βατσλίκ απόκρουσε την εκτέλεση που ανέλαβε ο Γκίντσεκ.

Στο 79′ ο Χασάν έπιασε ωραίο σουτ στην κίνηση, μετά από τακουνάκι του Καρβάλιο, αλλά ο γκολκίπερ της Φορτούνα αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στην επόμενη φάση, ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά με καλό σουτ του Μπουχαλάκη, που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη στο δεύτερο φιλικό της προετοιμασίας στην Αυστρίας.

ΓΚΟΛ: 23′ Πέτερσον/ 29′ Σισέ, 62′ Χασάν