Νίκη με 3-1 ο Ολυμπιακός απέναντι στην ΑΕΛ.

Με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου, αλλά η εμπειρία και η ποιότητα του συνόλου του Πέδρου Μαρτίνς απέφεραν την νίκη με 3-1 απέναντι στην ΑΕΛ, που τερμάτισε στην τελευταία θέση.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο,  οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Χασάν στο 33ο λεπτό.

Στην παράβαση είχε υποπέσει ο Χουσίνο, που τράβηξε τον Αιγύπτιο διεθνή επιθετικό σε στημένη μπάλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χασάν τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή (Μασούρας), ενώ το ίδιο είχε συμβεί νωρίτερα με τους «βυσσινί», οι οποίοι στο 22ο λεπτό είδαν τον Γκράουρ να αποχωρεί δίνοντας τη θέση του στον Κοτζαμανίδη.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε σκορ ασφαλείας στο 55ο λεπτό, όταν ο Μασούρας από πάσα του Φορτούνη βρέθηκε απέναντι στον Νάγκι, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε, αλλά στη συνέχεια ο Ανδρούτσος σκόραρε το 0-2 από το ύψος του πέναλτι.

Ο Ελ Αραμπί με το 19ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα έγραψε το 0-3 στο 80΄, έχοντας μπει ως αλλαγή, για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 με κεφαλιά ο Νούνιτς στο 87΄.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Τζοβάρας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χουσίνο, Γιακιμόφσκι, Χαλάτσης – Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Παπασταθόπουλος

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Νάγκι, Γκράουρ (22΄ Κοτζαμανίδης), Μαξιμένκο, Χουσίνο, Γιακιμόφσκι, Κολομπίνο (83΄ Χαλάτσης), Στίφλερ, Ακούνια (83΄ Γλυνός), Πινακάς, Μουκάντζο (72΄ Νούνιτς), Ντουρμισάι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (82΄ Βαλμπουενά), Σίλβα, Ραντζέλοβιτς (63΄ Μπρούμα), Φορτούνης (63΄ Σουρλής), Χασάν (37΄ Μασούρας), Κάιπερς (Ελ Αραμπί).