Νίκη κορυφής για τη Βέροια! (vid)

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Βέροια κόντρα στο Αιγάλεω με 3-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Football League, με την ομάδα της Ημαθίας να βρίσκεται στη πρώτη θέση μαζί με την Καβάλα και την Ιεράπετρα στους 11 βαθμούς!

Από την άλλη πλευρά, το Αιγάλεω έπεσε στην θέση με 8 βαθμούς, χάνοντας έδαφος για τη διεκδίκηση των 2 πρώτων θέσεων που οδηγούν στη Super League 2.

Το παιχνίδι:

Στη πρώτη ουσιαστικά φάση του παιχνιδιού, η Βέροια κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ.

Στο 7ο λεπτό, και μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πέντα, ο Κανούλας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, με τους αμυντικούς του Αιγάλεω να μην μπορούν να διώξουν τη μπάλα και τον Μουρατίδη να σπρώχνει σε κενή εστία τη μπάλα στα δίχτυα.

Σταδιακά όμως, το Αιγάλεω προσπάθησε να αντιδράσει, αρχικά με τους Ντιατά και Τσιλιγκίρη (17′, 20′).

Τελικά, οι προσπάθειες απέδωσαν καρπούς και ειδικότερα στο 29ο λεπτό.

Έπειτα από πολύ όμορφο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών του Αιγάλεω, ο Ντιατά πάσαρε στον Ψάνη, εκείνος έκανε μία συρτή σέντρα και ο ποδοσφαιριστής της Βέροιας, Ζούρκος, έστειλε άθελά του με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 1-1.

Μάλιστα, το Αιγάλεω θα μπορούσε να πάρει και το προβάδισμα, αλλά το σουτ του Σπυρόπουλου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βοσνιάδη.

Τελευταία αξιοσημείωτη φάση ήταν αυτή του 45ου λεπτού και ήταν από τη πλευρά της Βέροιας.

Μετά από κόρνερ, ο Κανούλας πήρε τη κεφαλιά, αλλά η εξαιρετική απόκρουση του Σικαλιά και το οριζόντιο δοκάρι του στέρησαν το 2-1.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν επεφύλασσε κάποια ευκαιρία για τις δύο ομάδες μέχρι αυτή του 58ου λεπτού.

Ο Μπλέτσας κέρδισε πέναλτι από τον Τσιλιγκίρη, το οποίο ήταν στο όριο της περιοχής και ο Κανούλας ανέλαβε να εκτελέσει.

Παρόλο που ευστόχησε, ο διαιτητής έδειξε επανάληψη, αλλά και τη δεύτερη φορά ο ποδοσφαιριστής της Βέροιας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Το Αιγάλεω δεν έδειξε οτι μπορεί να πετύχει ξανά το γκολ της ισοφάρισης, παρά μόνο προς το τέλος της αναμέτρησης με τους Τσιλιγκίρη και Σπυρόπουλο.

Το κερασάκι στη τούρτα ήρθε από τον Χατζάρα στο 89ο λεπτό, μετά από αντιπέθεση που προηγήθηκε και τον Βεργώνη να βγάζει την τελική πάσα στον Χατζάρα, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων:

Βέροια: Βοσνιάδης, Ζούρκος Αλ., Μουρατίδης, Μαραγκός, Μπλέτσας, Πολύζος, Πέντα (56’ Σκαθαρούδης), Ζούρκος Ν., Μεληκιώτης (56’ Χατζάρας), Σιμόνι, Κανούλας (69’ Βεργώνης).

Αιγάλεω: Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Ψανής, Συριόπουλος, Γκότοβος, Λάμπρου, Τσιλιγκίρης, Μπαξεβάνου (46’Τσαφταρίδης), Ντιάτα (65’ Πετρόπουλος), Κατσικογιάννης, Τσιτσάρης (66’Μάρτινς).