Νίκη γοήτρου με 2 – 1 του Ολυμπιακού επι της ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε για την πρόκριση αλλά ” η πόρνη μπάλα ” βοήθησε τη ΑΕΚ να ισοφαρίσει με καραμπόλα μετά το σουτ του .Λιβαι Γκαρσία
. η μπάλα βρήκε το κεφάλι του Μπα και άλλαξε πορεία αφού ο Πασχαλάκης θα την μπλοκάρει άνετα στο 52″ Τό σκορ είχε ανοίξει στο 27″ ο Βαλμπουενά από σέντρα του Μπακαμπού με κεφαλιά για το 1 – 0 του Ολυμπιακού Με 1 – 1 έληξε το ημίχρονο .

Στο Β ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της αφού ισοφάρισε με το αυτογκολ του Μπα μέσα σε λίγα λεπτά ο ακούραστος και ηγέτης Χουάνγκ βρήκε τον τρόπο να πετύχει στο 57″ γκολ με μακρινό σουτ από 25 μέτρα για το 2 – 1 υπέρ του Ολυμπιακού. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν είχαν άλλες δυνάμεις να πετύχουν άλλα δυο γκολ και απλά νίκησε την ΑΕΚ για την ιστορία του και πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ για τον τελικό κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός τον πάλεψε τον ημιτελικό αλλά τα αυτογκόλ και τα δώρα συνεχίζονται. Έλαμψε η απουσία του Κανός που είναι ένας ακραίος κυνηγός τύπου Ποντένσε το έχω ξαναπεί. Λείπει ένας στόπερ ηγέτης και ένας ακόμη ακραίος κυνηγός σαν τον Κανός. Και απόψε η άμυνα είχε πολλά κενά και η ΑΕΚ έκανε αρκετές ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα γκολ όπως και πέτυχε ένα αλλά το VAR το ακύρωσε για οφσάιντ.

Κορυφαίος ο Φορτούνης παρά το ότι δεν έπαιζε 10 άρι. Στη θέση του ξεκίνησε ο Βαλμπουενά. Το ξανα λέμε ο Ολυμπιακός παίζει χωρίς δυο κλασικούς αξτρεμ και δυσκολεύεται να αναπτυχθεί από τα άκρα για να φέρει αναστάτωση στην κάθε άμυνα. Ο Χουάνγκ ήταν ένα κέντρο μόνος του μόλις ο διαιτητής σφύριξε την λήξει έπεσε στο χορτάρι λιπόθυμος ΄πάταγε έτρεχε παντού συγκινιτικός τα έδωσε όλα ήταν μια ομάδα μόνος του. Φέρτε μας κ. Καρεμπέ έναν ακόμα Ιν Μποέμ Χουάνγκ.

Το ματς

Σχετικά αναμενόμενη η εικόνα στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός δεν είχε άλλη επιλογή από το να επιτεθεί λόγω του 3-0 στον πρώτο αγώνα, ενώ η ΑΕΚ έπρεπε να προστατέψει την… προίκα του πρώτου αγώνα. Οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 4’, με τον Φορτούνη να κάνει κίνηση από τα αριστερά και να γυρίζει για τον Μπιέλ που δεν πρόλαβε να εκτελέσει, καθώς κάλυψε ο Μοχαμάντι, κερδίζοντας και φάουλ. Πιο ξεκάθαρη ήταν η φάση του 7’, με τον Χουάνγκ να παίρνει μπάλα μετά το λάθος του Μουκουντί και να τη στέλνει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Η πρώτη απειλή από πλευράς ΑΕΚ ήρθε στο 17’, με τον Φερνάντες (έπειτα από πάσα σε κόρνερ) να σεντράρει και τον Λιβάι να κάνει σουτ στην κίνηση, που έστειλε την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 26’ η Ένωση έβγαλε επικίνδυνη αντεπίθεση, ο Πινέδα έκανε κάθετη για τον Λιβάι, αλλά ο Μπα με εξαιρετικό τάκλιν «έσβησε» τη φάση

Ο Ολυμπιακός άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα στο 27’, όταν ο Μπακαμπού σέντραρε εξαιρετικά από τα αριστερά, με τον Βαλμπουενά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Σε μία φάση στην οποία η «κιτρινόμαυρη» άμυνα δεν αντέδρασε καθόλου καλά.

Στο 35’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Φορτούνη να ελίσσεται ωραία από τα δεξιά, σερβίροντας για τον Μπιέλ που αστόχησε απελπιστικά με σουτ λίγο μπροστά από το ημικύκλιο.

Η Ένωση άγγιξε στις καθυστερήσεις (45’+3’) το 1-1, με τον Χατζισαφί να κάνει σέντρα και τον Πινέδα να αστοχεί με κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Τρομερή εκκίνηση έκανε η ΑΕΚ στο β’ μέρος, έχοντας πριν το 1-1 τρεις ευκαιρίες, με τις δύο να είναι μεγάλες. Μεγαλύτερη όλων στο 48’, με τον Λιβάι να βγαίνει σε θέση βολής από πάσα του Πινέδα, αλλά ο Ρέαμπτσιουκ του δυσκόλεψε το έργο και ο Πασχαλάκης έβαλε το χέρι του παραχωρώντας κόρνερ. Αμέσως μετά ο φορ της ΑΕΚ αστόχησε από πολύ καλή θέση μετά από κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Χατζισαφί βρέθηκε σε θέση βολής έπειτα από αντεπίθεση και ο Πασχαλάκης απέκρουσε αρχικά το δυνατό σουτ του και στη συνέχεια μπλοκάρει.

Στην επόμενη φάση της η ΑΕΚ επιβραβεύτηκε με το 1-1 (52’) για την εικόνα της, έχοντας και την τύχη με το μέρος της. Ο Λιβάι έπιασε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πήγαινε άουτ, αλλά ο Μπα της άλλαξε πορεία, με αποτέλεσμα να καταλήξει στην εστία της ομάδας του. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και έγραψε το 2-1 στο 57’ με σουτ του Χουάνγκ λίγο έξω από την περιοχή με το αριστερό, εκμεταλλευόμενος τα πολλά μέτρα που βρήκε μπροστά του.

Τρία λεπτά μετά, οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν τις συνθήκες για να απειλήσουν, με τον Φορτούνη να κουβαλάει την μπάλα αρκετά μέτρα και να μοιράζει κάθετα για τον Μπιέλ που με το κάκιστο κοντρόλ του σπατάλησε την ευκαιρία. Αυτή ήταν ουσιαστικά η προτελευταία καλή στιγμή του Ολυμπιακού στο ματς, αφού παρά τις αλλαγές βρήκε μόνο μία καθαρή φάση μέχρι το φινάλε.

Στο 70’, συνεργάστηκαν Χατζισαφί, Μάνταλος και Τσούμπερ με τον Ελβετό να πλασάρει εξαιρετικά τον Πασχαλάκη, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 2-1. Στην τελική ευθεία δεν υπήρξαν ιδιαίτερες συγκινήσεις, το ματς κύλησε στα «θέλω» της ΑΕΚ. Στο 90’ ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να βάλει… φωτιά στο ματς, με τον Ελ Αραμπί να βγάζει ωραία κάθετα για τον Μασούρα που βιάστηκε να σουτάρει, παρότι είχε χώρο μπροστά του, αλλά και την ταχύτητα για να πατήσει περιοχή, δίνοντας τη δυνατότητα στον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει χωρίς άγχος.
Το φιλμ του αγώνα μέσω του sport-fm.gr
Ολυμπιακός (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης – Ανδρούτσος (80’ Ελ Αραμπί), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Χουάνγκ – Μπιέλ (61’ Βρουσάι), Βαλμπουενά (68’ Γκ. Ροντρίγκες), Φορτούνης (81’ Μασούρας) – Μπακαμπού
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Μοχαμάντι (12’ Χατζισαφί) – Φερνάντες (63’ Ελίασον), Γαλανόπουλος (72’ Γιόνσον), Μάνταλος (72’ Σιμάνσκι), Πινέδα – Γκαρσία (72’ Γκατσίνοβιτς), Τσούμπερ