Νίκη για τον Ολυμπιακό στο βόλεϊ απέναντι στον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ.

Οι Πειραίωτες μπορεί να βρέθηκαν πίσω με 1-0, αλλά έφεραν… τούμπα το ματς, έφτασαν στη νίκη με 3-1 σετ και έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της Volley League ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και πήρε από νωρίς προβάδισμα 2 πόντων (0-2).

Οι “ασπρόμαυροι” συνέχισαν να προηγούνται στο σκορ και με πόντο του Βαν ντεν Ντρις έκαναν το 7-4.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 10-6, αλλά με ένα σερί 7-1 κατάφερε να προηγηθεί με 13-11.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” έβγαλε ψυχικά αποθέματα και πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 18-17.

Οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι είχαν το μομέντουμ υπέρ τους, το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν το πρώτο σετ με 25-20.

Οι Θεσσαλονικείς μετά το 20-20 πίεσαν στο σερβίς, έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες και έφτασαν με άνεση στο 1-0.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο σετ και για πρώτη φορά στον αγώνα πήρε προβάδισμα τριών πόντων (6-3).

Οι “ερυθρόλευκοι” μάλιστα έφτασαν και στο +4 (11-7), κάτι που ανάγκασε τον Μιλενκόσκι να πάρει τάιμ άουτ.

Το σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκανε με άνεση το 1-1 (25-17), σε ένα σετ που δεν έχασε σε καμία στιγμή το προβάδισμα στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός πήρε 7 πόντους στο 3ο σετ, από τους οποίους οι 3 ήταν από λάθος σερβίς του ΠΑΟΚ και οι 2 από λάθος επιθέσεις των παικτών των “ασπρόμαυρων”.

Οι Πειραιώτες ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και έκαναν το 9-5.

Ο Ράπτης μείωσε στους 4 (17-13), αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν ακόμα μακριά από τον Ολυμπιακό, ειδικά όσον αφορά την απόδοση μετά το πρώτο σετ.

Ο Ιντάλγκο ήταν ασταμάτητος στο τρίτο σετ, διαμόρφωσε το 25-19 και έδωσε προβάδισμα 2-1 στους Πειραιώτες.

Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι και πήγαινε πόντο μέχρι το 11-11.

Ο ΠΑΟΚ μετά από αρκετή ώρα στο παιχνίδι πήραν προβάδισμα δύο πόντων (13-11), αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν εκ νέου (13-13).

Η… μάχη στο τέταρτο σετ καλά κρατούσε και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (21-21).

Σε ένα κρίσιμο σημείο ο Ιντάλγκο με άσο έκανε το 23-21 και έδωσε ισχυρό προβάδισμα στο σύνολο του Αλμπέρτο ΤζουλιάνιΚουμεντάκης και Λινάρδος έκαναν το πλοκ και ο Ολυμπιακός έκανε το 24-21 και είχε τρεις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη.

Τα σετ: 20-25, 25-17, 25-19, 25-21