Νίκη για την Αυστραλία απέναντι στην Τυνησία και μπήκε στον κόλπο για τους (16)

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, η Αυστραλία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Τυνησίας (1:0), με σκόρερ τον Ντιούκ και μπήκε για τα καλά στο… κόλπο για να βρεθεί στους “16” του Μουντιάλ. Το σύνολο του Ζαέλ Καντρί, με την ήττα αυτή, μπήκε σε “μπελάδες” και πλέον “κυνηγά” ένα… θαύμα.

O ΑΓΩΝΑΣ

Νωχελικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Οι Αυστραλοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο τέταρτο. Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι στο 21ο λεπτό για τους Τυνήσιους, όταν ο Ντραγκέρ σούταρε από μακριά και η μπάλα κατέληξε μακριά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα, ο Ντιούκ άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Γκούντγουιν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 34′, ο Ίρβιν έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 41′ μεγάλη ευκαιρία για την Τυνησία να ισοφαρίσει, με το σουτ που επιχείρησε ο Ντραγκέρ μέσα από την μεγάλη περιοχή, να κόβεται “σωτήρια” από τον Σούταρ. Στο 45’+3′, νέα σημαντική ευκαιρία για την ομάδα του Καντρί, ο Τζεμπαλί έκανε το γύρισμα προς τον Μσάκνι του οποίου το σουτ κατέληξε άουτ, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Με χαμηλό τέμπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η Αυστραλία βρήκε την πρώτη στιγμή, με το γύρισμα του Γκούντγουιν να περνά παράλληλα από την εστία του Ράιαν. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικές και το παιχνίδι έγινε σκληρό με πολλά φάουλ. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Τυνησία, με τον Ράιαν να επεμβαίνει σωτήρια στην προσπάθεια του Μσκανί, μέσα από την μεγάλη περιοχή. Οι παίκτες του Ζαέλ Καντρί, ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισαν εκείνους του Γκρέιαμ Άρνολντ στο αμυντικό τους τρίτο, ψάχνοντας το πολυπόθητο τέρμα που θα τους ξαναέβαζε στο ματς. Ο Καζρί επιχείρησε ένα πλασέ στο 88′, το οποίο όμως ήταν αδύναμο. Η Αυστραλία κατάφερε να κρατήσει το μηδέν ως το τέλος και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

ΓΚΟΛ: 23′ Ντιούκ
ΔΟΚΑΡΙΑ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -26′ Λαϊντουνί, 64′ Αμπντί, 90+2′ Σάσι
ΚΟΚΚΙΝΗ:-
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚO: Η Αυστραλία πέτυχε την πρώτη της νίκη, έπειτα από επτά σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα σε Παγκόσμιο Κύπελλο , όπου και μετρούσε έξι ήττες και μία ισοπαλία.

Τυνησία (Ζαέλ Καντρί): Νταμέν, Ταλμπί, Μεριά, Μπρον (73′ Κεσρίντα), Αμπντί, Ντρέγκερ (46′ Σάσι), Σχιρί, Λαϊντουνί (66′ Καζρί), Σλιτί, Μσακνί, Τζεμπαλί (73′ Κενισί).

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνολντ): Ράιαν, Κάρασιτς (75′ Ντέγκενεκ), Σουτάρ, Ρόουλς, Μπέχικ, ΜακΓκι (64’Χρούστιτς), Μοόι, Ίρβιν, Λέκι (85′ Μπάκους) , Γκούντγουιν (85′ Μαμπίλ), Ντιουκ (64′ Μακλαρεν).