Νίκη φωτιά έκανε η ΑΕΚ…. έβαλε στο κόλπο και τους άλλους

Η ΑΕΚ επέβαλλε τον… νόμο της “OPAP Arena” και πήρε το αθηναϊκό ντέρμπι, καθώς επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού και άλλαξε εκ νέου τις ισορροπίες στη Super League!

“Κιτρινόμαυρο” βάφτηκε το αθηναϊκό ντέρμπι και η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα μείωσε ξανά στους 4 τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ο οποίος είδε το αήττητο σερί του να σταματά στη… φλεγόμενη “OPAP Arena”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η έναρξη του αγώνα σηματοδοτήθηκε με δέκα λεπτά καθυστέρηση, καθώς δεν υπήρχε ορατότητα στον αγωνιστικό χώρο, λόγω καπνογόνων.

Οι δύο ομάδες “διάβαζαν” το παιχνίδι του αντιπάλου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 11′ υπήρξε… υποψία ευκαιρίας, καθώς οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα βγήκαν στο τρανζίσιον και ο Κουρμπέλης εμφανίστηκε σε ετοιμότητα, ανακόπτωντας την παράλληλα πάσα του Αραούχο.

Στο 20′, το “τριφύλλι” εκτέλεσε με… κομπίνα μία στατική φάση, ο Βέρμπιτς βγήκε στα όρια της μεγάλης περιοχής και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ωστόσο οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στέκονταν εξαιρετικά στα ανασταλτικά τους καθήκοντα και αποσοβούσαν πιθανούς κινδύνους.

Καμία εκ των δύο ομάδων δεν πραγματοποίησε μεγάλη φάση στην “OPAP Arena” και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η “Ένωση” εξακολουθούσε να έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να βρει χώρους στο αμυντικό τρίτο του Παναθηναϊκού, προκειμένου να απειλήσει την εστία του Μπρινιόλι.

Η μεγάλη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε από την πλευρά των “πρασίνων”.

Στο 54′, ο Μπερνάρ έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, απέφυγε κάθε αντίπαλο που βρήκε μπροστά του και σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Αθανασιάδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 68′, η “Ένωση” κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, μετατρέποντας την “OPAP Arena” σε… καμίνι.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα έβγαλαν μία πολύ γρήγορη επίθεση, έπιασαν στον… ύπνο την άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Πινέδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι, μετά από κεφαλιά του Αραούχο.

Οι “πράσινοι”, εν συνεχεία, βγήκαν μπροστά αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης και το άγγιξαν στο 90+8′ με δοκάρι του Ιωαννίδη.

Στην επόμενη φάση, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και ο Μπρινιόλι κράτησε το 1:0, κάνοντας την απόκρουση.

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και η “Ένωση” πήρε τη νίκη στην “OPAP Arena”.

ΓΚΟΛ: 68′ Πινέδα
Κίτρινες: 60′ Γκαρσία, 68′ Σιντιμπέ -45+2′ Βέρμπιτς, 68′ Σένκεφελντ, 90+6′ Μάγκνουσον

Δοκάρι: 90+8′ Ιωαννίδης

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ (81′ Τσούμπερ), Πινέδα (90′ Φερνάντες), Γκαρσία, Αραούχο (90+12′ Μήτογλου)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας (89′ Βαγιαννίδης), Πέρεθ (89′ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης (69′ Ιωαννίδης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Βέρμπιτς (56′ Τσέριν), Σπόραρ