Νέο Ικόνιο επιβλήθηκε 2-1 του Παναθηναϊκού και τερμάτισε στην 3η θέση.(βιντεο)

Ο Δούκας είναι ο μεγάλος θριαμβευτής του φετινού πρωταθλήματος! Η ομάδα του Κώστα Ρούπτσου κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου στον τελικό του Final-4 που έγινε στο Λουτράκι και ο οποίος έσπασε καρδιές.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε 0-0 στην κανονική του διάρκεια, με τις άμυνες και τους δυο τερματοφύλακες (Ζέρβας και Θεοφίλου) να έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο αγώνα, στην παράταση επίσης δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα και κάπως έτσι οι μπλε στέφθηκαν πρωταθλητές για την σεζόν 2020-21.

Μια σεζόν που κύλησε μετά κόπων και βασάνων, αλλά είχε συγκλονιστικό φινάλε, όπως και στην προπέρσινη μάχη στη σειρά των τελικών ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό που κρίθηκε στα πέναλτι του τελευταίου τελικού. Αυτή τη φορά όμως η Ένωση δεν κατάφερε να χαμογελάσει και έχασε τα σκήπτρα έπειτα από δυο σερί τίτλους.

Ο αγώνας είχε πολλή τακτική. δημιουργήθηκαν φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, αλλά οι δυο πορτιέρε ήταν σε πολύ καλή βραδιά. Οι παίκτες του Δούκα κατάφεραν να κλείσουν καλά τα ατού των κιτρινόμαυρων, η Ένωση δυσκολευόταν να βρει χώρους, την στιγμή όμως και η ίδια φύλαγε καλά τα νώτα της. Το παιχνίδι όσο κυλούσε, τόσο περισσότερο φαινόταν ότι πιθανότατα θα κρινόταν στο ένα γκολ. Εντέλει δεν μπήκε ποτέ, ούτε στην παράταση…

Στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, ο Δούκας έκανε το 1-0 με τον Κονδυλάτο, ο Ασημακόπουλος ισοφάρισε (1-1), για να ακολουθήσουν 4 χαμένα πέναλτι, 2 από κάθε ομάδα (Φλώρος, Αρτινός, Καράμπελας, Μάνος). Ο Δούκας πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Σταυρακόπουλο, ο Πάνου ισοφάρισε (2-2), ενώ ο Θανασάι έστειλε και τα πέναλτι σε παράταση (3-3). Ο Καραβίδας έκανε το 4-3, Καρύδας ισοφάρισε σε 4-4, όμως ο Ταρνανίδης δεν κατάφερε να απαντήσει στο 5-4 του Δούκα με τον Ροντρίγκεζ και κάπως έτσι ο τίτλος κατέληξε στον Δούκα, ο οποίος επέστρεψε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΙΚΟΝΙΟ

Στον μικρό τελικό για τις θέσεις 3-4, το εκπληκτικό φέτος Νέο Ικόνιο επιβλήθηκε 2-1 του Παναθηναϊκού και τερμάτισε στην 3η θέση, ολοκληρώνοντας με εντυπωσιακό τρόπο μια τρομερή σεζόν, όπου στην κανονική περίοδο είχε εννέα νίκες και δυο ήττες. Η συγκεκριμένη ομάδα αποτελείται αποκλειστικά και μόνο από παιδιά των ακαδημιών της.

Με την καθοδήγηση του Κώστα Καρασάββα και του Θανάση Ζάχου, η ομάδα του Περάματος κατάφερε να φτάσει μέχρι το Final-4 και να καταλάβει την υψηλότερη θέση στην ιστορία της. Όσο για το τριφύλλι του Στέφανου Σοϊλεμέ, ολοκλήρωσε άσχημα μια σεζόν που δεν κύλησε όπως θα περίμεναν οι άνθρωποί του από το ξεκίνημα.

Ο Γιώργος Χονδρουδάκης άνοιξε το σκορ για το Ικόνιο, με τον Παπακώστα να ισοφαρίζει. Ο Γκεγκάι σκόραρε 1 λεπτό και 53 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, σουτάροντας σε άδειο τέρμα (έπαιζε με 5ο παίκτη ο Παναθηναϊκός, καθώς κυνηγούσε μόνο τη νίκη) και κάπως έτσι ήρθε η πολυπόθητη 3η θέση.