Νέα γκέλα του Ολυμπιακού από τον Βόλο στο καραισκάκη με 1- 1

Ο Ολυμπιακός στο Α ημίχρονο μπήκε με αργό ρυθμό δεν πίεσε δεν απείλησε ιδιαίτερα η μπάλα πρός τα πίσω συνεχώς λες και το ματσάκι το είχαν στο τσεπάκι τους. Ένα ημίχρονο πεταμένο ως συνήθως όπως τον ξέρουμε τον Ολυμπιακό τα τελευταία δύο χρόνια.

Ο Κορμπεράν ξεκίνησε την ομάδα με τον Βατσλικ κάτω από τα δοκάρια τον Βρσάλικο με τον Ρέαμπτσιουκ στα άκρα της άμυνας και στόπερ Παπασταθόπουλο με το Μπα. Στα χαφ ο Κούντε με τον Εμβιλά παο στην επίθεση ο Μπάουερ με τον Μασουρα στα άκρα με τον Βαλμπουενά πίσω από τον Ουι Τζο Χουάνγκ. Στο 29″ ο Βόλος είχε την ευκαιρία να προηγηθει στο σκορ όταν από δεξιά ο Ρέαμπτσιουκ έχασε τον αντίπαλό του Φερνάντες και με μια συρτή παράλληλη σέντρα βρήκε τον Οζέγκοβιτς και με απευθείας πλασέ από κοντά έκανε το 0 – 1 για τον Βόλο. Ο Ολυμπιακός μέχρι να λήξη το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις κλασικές ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση.. Όμως από το πρώτο μέρος διασώθηκε ο Εγγλέζος Μποουελερ που ήταν η αποκάλυψη του αγώνος άριστος χειριστής της μπάλας με ντρίμπλα αλλά Ποντένσε από την δεξιά πλευρά μαζι με το Βρσάλικο είχαν τον έλεγχο των επιθέσεων.

Όμως στο Β ημίχρονο όλα άλλαξαν με τις τρεις αλλαγές στο 46″ βγήκαν από το ματς ο Ουι Τζο Χουανγκ δεν έχει πάρει μπρος ακόμα και κακώς τον προτίμησε ο Κορμπεράν για βασικό.και μπήκε ο Ελ Αραμπί. Βγήκε ο Μασούρας και πέρασε στη θέση του ο Μπιέλ με τον Αβιλά να παίρνει την θέση του Βρσάλικο που είχε εισπράξει κίτρινη κάρτα.με αδικαιολόγητο τάκλιν στο κέντρο του γηπέδου στη γραμμή του αουτ.

Ο Ολυμπιακός με αυτές τις αλλαγες ξεκίνησε δυνατά σαρωτικά να ανατρέψει το 0 -1 είχε αλλεπάλληλες ευκαιρίες δύο δοκάρια ο Βόλος οχυρώθηκε στα καρέ του και έπαιζε σαν να ήταν τελικός κυπέλλου. Το ματς είχε την απόλυτη ομορφια από πάθος και ταχύτητα με σαρωτικό τρόπο για τον Ολυμπιακό. Το γκολ της ισοφάρισης άργησε να έρθει στο 76″ όταν ο Εμβιλά με μια σεντρούλα έξυπνη η άμυνα απέκρουσε η μπάλα έφτασε στον Έλ Αραμπί και με απευθείας διαγώνιο σουτ έκανε το 1 -1 για τον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια το ματς πήρε περισσότερη φωτιά με τους Βολιώτες να τραυματίζονται συνεχώς και να μην σηκώνονται από το χορταρι για να κερδίζουν χρόνο.Στο 69″ βγήκε και ο Μπόουλερ και μπήκε ο Ροντρίγκες, που κι αυτός έπαιξε αρκετά καλά. Η τελευταία αλλαγή έγινε στο 78″ με τον Ντε λα Φουέντε αντι Βαλμπουενά που ήταν από τους κορυφαίους σε όλα τα λεπτά που έπαιξε. Όπως και ο Μπιέλ που ήταν ο δημιουργός μαζί με τον Βαλμπουενά όλων των επιθέσεων του Ολυμπιακού. Αυτοί οι δυο παίκτες πρέπει να ξεκινάνε από την αρχή . Επίσης για δεύτερο ματς απουσιάζει ο κορυφαίος Κορεάτης Ιν Μποέμ Χουάνγκ. Ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Διαιτητή κ. Βωριά διότι πριν το δοκάρι του Ντε λα Φουέντε ανατράπηκε μέσα στην περιοχή ο Ρέαμπτσιουκ χωρίς η φάση να εξεταστεί από το VAR στα τελευταία λεπτά.

Ο Ολυμπιακός ανεβάζει ποιότητα σε δημιουργία φάσεων και θα έρθουν και τα γκολ. Ήταν στο Β μέρος η καλύτερη εμφάνιση του Ολυμπιακού για την φετινή περίοδο . Μπράβο στα παιδιά που τα έδωσαν όλα για να πάρουν τους τρεις βαθμούς δεν τα κατάφεραν πήραν τον ένα βαθμό. Εγώ προσωπικά και οι φίλαθλοι έμειναν ευχαριστημένοι και χειροκροτήθηκαν οι παίκτες μας.

Στο 3’ δυνατό σουτ του Εμβιλά, έδιωξε ο Κλέιμαν. Στο 19’ σουτ του Φερνάντες, άουτ. Στο 23’ καλό σουτ του Βαλμπουενά, διώχνει ο Κλέιμαν.

Στο 29’ ο Βόλος άνοιξε το σκορ όταν ο Φερνάντες άδειασε τον Ρέαμπτσιουκ και έβγαζε την ασίστ για τον Οζέγκοβιτς ο οποίος με πλάτη στο τέρμα και υπό την πίεση του Παπασταθόπουλος βρήκε τον τρόπο με τακουνάκι να πετύχει το 0-1.

Στο 38’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, σκαστή κεφαλιά του Ουί Τζο με την μπάλα να περνάει πάνω από τον Εμβιλά, άουτ.

Στο 50’ σουτ του Μπιέλ, μπλοκάρει ο Κλέιμαν. Στο 54’ μετά από ενέργεια του Μπόουλερ και πάσα στον Βαλμπουενά, ο οποίος από τα όρια της μικρής περιοχής στοπάρει και πλασάρει, άουτ. Στο 70’ σέντρα του Βαλμπουενά, δυνατή κεφαλιά του Κούντε, στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 76’ ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Ελ Αραμπί έβγαλε σέντρα, ο Σιέλης επιχείρησε να διώξει με το κεφάλι με την μπάλα να φτάνει εκεί όπου ο Ελ Αραμπί έκανε το δυνατό σουτ πετυχαίνοντας το 1- 1

Στο 88’ εκπληκτική κάθετη μπαλιά του Μπιέλ για τον Ντε λα Φουέντε ο οποίος στο τετ α τετ με τον Κλέιμαν πλάσαρε απελπιστικά άουτ. Στο 94’ ο Ελ Αραμπί γυρίζει από την μικρή περιοχή και κάνει το σουτ, πάνω σε σώματα. Στο 95’ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, ο Ρέαμπτσιουκ δέχθηκε μαρκάρισμα, ο ρέφερι Φωτιάς δεν έδωσε κάτι, με όλους να «παγώνουν» και την μπάλα να φτάνει στον Ντε λα Φουέντε ο οποίος με «φάτσα» όλη την εστία σημάδεψε το δοκάρι!

Κίτρινες: Βρσάλικο, Ρέαμπτσιουκ, Μπα – Τσοκάνης

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Βρσάλικο (46’ Άβιλα), Εμβιλά, Κούντε, Βαλμπουενά (78’ Ντε λα Φουέντε), Μασούρας (46’ Μπιέλ), Μπόουλερ (69’ Ροντρίγκες), Χουάνγκ Ουί Τζο (46’ Ελ Αραμπί).

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Εσκοβάλ, Σιέλης, Τσοκάνης (78’ Μεταξάς), Ντέλετιτς, Μεθκίδα (58’ Βίκτορ Φερνάντες), Μπαριέντος (85’ Μπατόκιο), Πάουλο Φερνάντες, Οζέγκοβιτς (85’ Πίρινεν).