Νάπολι:Κρατάει δυνάμεις για την αποψινή ρεβάνς.

Πολύ μακριά από το στάνταρ της στη Serie A, τερμάτισε στην 7η θέση

Για πρώτη φορά  το 2015 βρέθηκε εκτός της πρώτης 3άδας.

Με την κατάκτηση του Κυπέλλου στα πέναλτι με την  Γιουβέντους που της εξασφάλισε  είσοδο στους ομίλους του Europa League.

Βλέποντας πως δεν προλαβαίνει τις θέσεις του Champions League έπαιζε σε όποια ματς ήθελε και φαινόταν να κρατάει δυνάμεις για την αποψινή ρεβάνς.

Αξιοπρόσεχτη η πορεία της στη φετινή διοργάνωση, παραμένει αήττητη (3-4-0) και φιλοδοξεί να «σπάσει το ταβάνι της» στην τρίτη εμφάνισή της στους «16» και να προκριθεί για παρθενική φορά στα προημιτελικά.

Θα είχε μεγαλύτερη τύχη αν αξιοποιούσε καλύτερα τις ευκαιρίες της στο πρώτο ματς. «Πρέπει να παίξουμε έξυπνα με και χωρίς την μπάλα.

Είναι σαν να πρέπει σκαρφαλώσουμε στο Έβερεστ», δήλωσε ο Τζενάρο Γκατούζο, ο οποίος αφύπνισε την ομάδα από τον Δεκέμβριο που ανέλαβε.

Αγωνιστικά Νέα:

Μόλις μία προπόνηση έβγαλε ο ηγέτης Ινσίνιε ο Γκατούζο άφησε ερωτηματικά στη συνέντευξη Τύπου ως προς τη χρησιμοποίησή του.

Ξεπέρασε το πρόβλημα που αντιμετώπιζε ο Μανωλάς ως παίκτης της Ρόμα με δικό του γκολ απέκλεισε την Μπαρτσελόνα πριν από 2 χρόνια), ομοίως και ο Μαξίμοβιτς  λογικά ο Έλληνας θα προτιμηθεί στο πλάι του Κουλιμπαλί.

Δεν πείραξε το παραμικρό στη λίστα, εκτός αυτής παρέμειναν οι Γκουλάμ , Μαλκουί .

Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Οσπίνα – Ντι Λορέντσο, Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Μάριο Ρούι – Φαμπιάν Ρουίθ, Ντέμε, Ζιελίνσκι – Καγιεχόν, Μέρτενς, Ινσίνιε (Λοσάνο)

Επιπλέον πληροφορίες αγώνα
Διαιτητής: Τσουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)
Τηλ. Μετάδοση: Cosmote Sports 1 HD
Καιρός: 29oC Ζέστη
Α’ Γύρος: Νάπολι – Μπαρτσελόνα 1-1 (25/2)
Σχόλια: Αγώνας ρεβάνς για τη φάση των «16». Σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ, αν το 90λεπτο λήξει 1-1 ακολουθεί παράταση και (αν χρειαστεί) η διαδικασία των πέναλτι. Κεκλεισμένων των θυρών, με VAR.

Μία νίκη στα 9 τελευταία εκτός στο UCL (1-4-4)