Moυρίνιο και Ευρώπη μιλούν για τον Ολυμπιακό

Τότεναμ Ολυμπιακός: Από την υπέρβαση στο… ναδίρ, στα πρώτα 45¨ ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος μέσα στο Λονδίνο και έπαιζε ένα ποδόσφαιρο που θα το ζήλευαν όλες οι Αγγλικές ομάδες.

Πέτυχε δυο γκολ στο 6¨ με τον Έλ Αραμπί και στο 19¨ το 0-2 με τον Σεμέδο ενώ δυο λεπτά νωρίτερα στο 17¨ ο Ποντένσε σε μια επική επίθεση που περνούσε όποιον έβρισκε μπροστά του, με τον Μασούρα αριστερά του αμαρκάριστο να του φωνάζει δώσε μου την μπάλα, ο Ποντένσε προτίμησε να τελειώσει την φάση μόνος του με αποτέλεσμα να χαθεί ένα σίγουρο γκολ ακόμα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε υποσχεθεί παραμονές του αγώνα πως η ομάδα του θα είναι ανταγωνιστική και όχι μόνο το έκανε πράξη, αλλά κατάφερε στο πρώτο διάστημα του αγώνα να παρουσιάσει ίσως τον καλύτερο Ολυμπιακό της φετινής χρονιάς. Μετά το πρώτα λεπτά και αφού τους έφυγε το άγχος, οι παίκτες της ελληνικής ομάδας κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και δικαίως βρήκαν τα δύο γκολ απέναντι σε μία Τότεναμ που έδειχνε χαμένη. Μάλιστα, ο Μουρίνιο (που μετά το τέλος σε δηλώσεις του αποθέωσε την ομάδα του Ολυμπιακού!) υποχρεώθηκε να κάνει αλλαγή στο 29’ βάζοντας τον Έρικσεν αντί του Ντάιερ και παίζοντας ουσιαστικά με έναν αμυντικό χαφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως δεν ψάρωσαν και έδειχναν πως θα κρατούσαν άνετα τη διαφορά των δύο τερμάτων μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο δεν είχαν υπολογίσει στον Γιασίν Μεριά. Ο… συνήθης ύποπτος για τις γκέλες στη φετινή σεζόν στο Λιμάνι ξαναχτύπησε και με μία απίθανη γκάφα που θα βλέπουμε σίγουρα στα bloopers της φετινής σεζόν του Champions League, έβαλε ξανά στο παιχνίδι τους Λονδρέζους. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν όλα, καθώς με το 1-2 η Τότεναμ είχε άλλον αέρα και άρχισε να το πιστεύει.