Μοσχάτο-Άνω Μερά 1-0: Σώθηκε από τον πάγκο!

Νίκη παραμονής πέτυχε το Μοσχάτο σήμερα το μεσημέρι, επικρατώντας στην έδρα του της Άνω Μεράς Μυκόνου με 1-0, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Σκόρερ για την ομάδα των νοτίων προαστίων ήταν ο Αγάθης, ο οποίος, θεωρήθηκε εν τέλει ως ”χρυσή αλλαγή” για τον Βασίλη Σπάθα.

Με 10 ποδοσφαιριστές τελείωσε τον αγώνα η Άνω Μερά, λόγω αποβολής του Αχείμαστου στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Με αυτή τη νίκη, το Μοσχάτο βρίσκεται 7 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, με τα εναπομείναντα παιχνίδια να είναι 4. Συνεπώς, θα πρέπει να κάνει ένα πολύ άσχημο σερί για να βρεθεί στα τοπικά πρωταθλήματα.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται σε δυσχερή θέση, καθώς είναι στη ζώνη του υποβιβασμού (10η θέση, 24 βαθμοί), απέχοντας 5 βαθμούς από αυτή της παραμονής.

Το παιχνίδι

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ανήκει στην Άνω Μερά, με ένα άστοχο σουτ του Κωνσταντινίδη στο 6′.

Το Μοσχάτο απάντησε στο σουτ του ποδοσφαιριστή της Άνω Μεράς, αλλά τόσο το σουτ του Ζελέκου, όσο και του Ψυχογιού, είχαν την ίδια κατάληξη με το σουτ του Κωνσταντινίδη.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πάλι με τον Κωνσταντινίδη στο 22ο λεπτό, μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε.

Γενικά ο ποδοσφαιριστής της ομάδας της Μυκόνου δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στην εστία του Μοσχάτου, αλλά η αστοχία και ο Γιώρας δεν του επέτρεπαν το γκολ.

Το Μοσχάτο λίγο έλειψε να κάνει το 1-0 λίγο πριν την ανάπαυλα, αλλά ο Ψυχογιός αστόχησε, έπειτα από μπαλιά του Πασαλίδη.

Στο δεύτερο μέρος, το Μοσχάτο συνέχισε να γίνεται απειλητικό, με κυριότερες ευκαιρίες αυτές του Ζελέκου (54′) και Νιζάμη (59′).

Η Άνω Μερά έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της στο 60ο λεπτό, με τον Κωνσταντινίδη να τροφοδοτεί τον Λεσάι, αλλά το σουτ του τελευταίου δεν βρήκε δίχτυα.

Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει ο Λεσάι, το έκανε το Μοσχάτο, παίρνοντας μάλιστα τη λύση από τον πάγκο!

Στο 75ο λεπτό, ο Σταύρου έβγαλε τη σέντρα και ο Αγάθης, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 61ο λεπτό, έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η Άνω Μερά δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω, με το 1-0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΕ Μοσχάτου (Βασίλης Σπάθας) Γιώρας, Σταύρου, Ζιώβας, Φιαμέγκος, Μπέρτζος, Βινίσιους, Κορνελάτος, Πασαλίδης (90+2 Μπιλίμπασι), Ζελέκου (61′ Αγάθης), Ψυχογιός (86′ Ρέτζο), Νιζάμης.

ΑΣ Άνω Μερά (Ανδρέας Σκέντζος) Παλιούρας, Καλαγκάνης, Αχείμαστος, Σούλτσε, Σαλταμάρας, Σαββίδης, Κέμπε, Κωνσταντινίδης, Λεσάι, Μεζίνι (57′ Μανωλιάς), Ντατίδης.