Μολδαβία-Ελλάδα 0-2: Έκανε το καθήκον της

Τη νίκη με 2-0 εκτός έδρας πήρε η Εθνική μας ομάδα απέναντι στη Μολδαβία στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Κατηγορίας του Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε αρκετά καλό πρόσωπο ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, όταν και πέτυχε τα δύο γκολ της αναμέτρησης.

Καθοριστική παρουσία είχε ο Κώστας Φορτούνης ο οποίος έκανε το 0-1 με φωτοβολίδα στο 32ο λεπτό, ενώ έκανε την τελική πάσα στον Μπακασέτα στο 41ο λεπτό για το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Ελλάδα να έχει παρ’ όλα αυτά φάσεις για την επίτευξη και τρίτου τέρματος κυρίως με τον Γιακουμάκη, ο οποίος πέρασε στην αναμέτρηση στα τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ντεμπούτο με την γαλανόλευκη έκανε ο Τάσος Χατζηγιοβάννης, περνώντας ως αλλαγή στο 79ο λεπτό.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι το αξιοσημείωτο, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν φυσιολογικά την ήττα.

Με τη νίκη αυτή, η Ελλάδα φτάνει τους 11 βαθμούς, 2 λιγότερους από την πρώτη Σλοβενία, η οποία κέρδισε το Κόσοβο με 2-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική μας είναι την Τετάρτη απέναντι στη Σλοβενία στη Ριζούπολη, σ’ ένα παιχνίδι – τελικός, καθώς η νίκη είναι μονόδρομος, σε περίπτωση που θέλει να καταλάβει την πρώτη θέση του ομίλου.

Μολδαβία (Εργκίν Φιράτ): Ναμάσκο, Πόσματς, Αρνάς, Γιαρντάν, Ρέαμπτσιουκ, Τσεμποτάρου (Επουρεάνου 46′), Ιονίτσα (Μπόϊτσιουκ 83′), Ράτσα (Τουρκάν 62′), Τσότσιουτς (Καϊμάσοβ 46′), Σπάταρου, Νταμασκάν (Ντος 72′).

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μαυρίας, Χατζηδιάκος, Τζαβέλας, Τσιμίκας (Κυριακόπουλος 62′), Ζέκα, Μπουχαλάκης, Λημνιός (Χατζηγιοβάννης 78′), Μπακασέτας, Φορτούνης (Τζόλης 65′), Παυλίδης (Γιακουμάκης 79′).