Μοιρασιά στη Σαντορίνη

Πανθηραϊκός και Εθνικός Πειραιά αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 σε ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν βολεύει ιδιαίτερα καμία από τις 2 ομάδες για διαφορετικούς λόγους.

Από τη μία πλευρά, ο Πανθηραϊκός χάνει έδαφος για τη μάχη που δίνει στη πρώτες θέσεις, ενώ ο Εθνικός παραμένει στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας, δίχως να έχει πανηγυρίσει νίκη ακόμα.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φάσεις ήταν λιγοστές στις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να είναι προσηλωμένες κυρίως στο αμυντικό τους κομμάτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, μιας και ο Εθνικός έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Τσιντώνη για χέρι στο 52ο λεπτό (ο ποδοσφαιριστής πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα).

Παρόλα αυτά όμως, ο Εθνικός δεν έμεινε κλεισμένος στα μετόπισθεν, προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες, ώστε να πετύχει το γκολ που θα τον βάλει σε θέση οδηγού.

Η μεγάλη φάση του αγώνα όμως έγινε προς το τέλος της συνάντησης και πιο συγκεκριμένα στο 88ο λεπτό, όταν ο Βαλβανόπουλος με κεφαλιά βρήκε σε ετοιμότητα τον Βουτσινά.

Ο Εθνικός απάντησε στην ευκαιρία του ποδοσφαιριστή του Πανθηραϊκού ένα λεπτό αργότερα, με το σουτ του Πολίτη να καταλήγει άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανθηραϊκός (Γιάννης Σιλεβίστας): Ζωντός, Χούσα (75′ Αντωνιάδης), Φουάσης, Μπιρμπίλης, Παληγεώργος, Λούκας (63′ Σέιτι), Παπασάββας, Λαμπρόπουλος, Ντούνιας, Γκίκας (54′ Βαλαβανόπουλος), Κορέτα (81′ Μαναριώτης).

Εθνικός Πειραιά (Μουράτ Σεροπιάν): Βουτσινάς, Νταούλιας, Λώλος, Ευαγγέλου, Μπουσταφίδης, Σκεντεράι, Τσιντώνης, Γκέτσι (63′ Σαραντόπουλος (90′ Χατζηστάμου), Μουδούρογλου, Πολίτης, Κατσέρης (55′ Διάκος)

Επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Εθνικός αντιμετωπίζει στις 10/11 την Κηφισιά στην έδρα του, ματς αρκετά δύσκολο για την ομάδα του Πειραία, καθώς η Κηφισιά βρίσκεται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ο Πανθηραϊκός αντιμετωπίζει τη Θύελλα Καμαρίου εκτός έδρας, ματς εξίσου δύσκολο, μιας και η Θύελλα Καμαρίου είναι αήττητη στη έδρα της, ενώ και αυτή βρίσκεται, μαζί με την ομάδα της Σαντορίνης στη πρώτη πεντάδα.