Μινεσότα “λύγισαν” τους Ντένβερ Νάγκετς με 114-108

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς γλίτωσαν το… έμφραγμα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, “λύγισαν” τους Ντένβερ Νάγκετς του συγκλονιστικού Νίκολα Γιόκιτς με 114-108 στην παράταση και μείωσαν σε 3-1 στη σειρά.

Ο συγκλονιστικός Σέρβος σέντερ έκανε… τα πάντα, (43 πόντοι, 11 ριμπάουν, 6 ασίστ, 5/8 τρίποντα), όμως οι “λύκοι” άντεξαν.

Ο Άντονι Έντουαρτς πραγματοποίησε ένα σπουδαίο παιχνίδι με 34 πόντους (12/27 σουτ), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ηγήθηκε της ομάδας του Κρις Φιντς.

Παρότι το δεύτερο ημίχρονο στο “Target Center” άνηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, στο τέλος παραλίγο να δούμε μία… μυθική ανατροπή.

Το σκορ ήταν 96-84 με 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος έβαλε έξι πόντους, έφτιαξε άλλους τόσους, κυριάρχησε στην άμυνα και το ματς ήρθε στα… ίσα (96-96) με ένα σερί 12-0.

Ο MVP ωστόσο είχε 1/2 στα 10″, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να… κλέψει το ματς, που οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι “λύκοι” κατάφεραν να ξεπεράσουν το σοκ και να επικρατήσουν με 114-108, για να μειώσουν σε 3-1 τη σειρά.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για τα ξημερώματα της Τετάρτης (26/04, 04:00), στο “Pepsi Center“.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-22, 48-52, 80-74, 96-96, 114-108

Μινεσότα Τίμπεργουλβς (Κρις Φιντς): Γκομπέρ 14 (15 ριμπάουντ), Τάουνς 17 (11 ριμπάουντ), Κόνλι 19 (3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Αλεξάντερ-Γουόκερ 8 (2/5 τρίποντα), Έντουαρντς 34 (12/27 σουτ, 5/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πρινς 6 (1/8 σουτ, 1 τρίποντο), Άντερσον 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΛάφιν, Ρίβερς 5 (1), Νόουελ

Ντένβερ Νάγκετς (Μάικ Μαλόουν): Γκόρντον 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πόρτερ 15 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιόκιτς 43 (5/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρι 19 (8/21 σουτ, 2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 5 (2/7 σουτ, 1 τρίποντο), Γκριν, Μ. Μπράουν 11 (5/12 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόρνταν 1, Κ. Μπράουν