Μια συνηθισμένη μερα στην δουλειά για τον Εθνικό απέναντι στο Χαϊδάρι

Ο Εθνικός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του απέναντι στο Χαϊδάρι, καθώς πρόσθεσε ένα ακόμη τρίποντο στη συγκομιδή του στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Β. Χαντέ διατήρησε τον έλεγχο, επικράτησε με 3-0, διατηρώντας την απόσταση των πέντε βαθμών από τον πρωτοπόρο Πανιώνιο.

Η συνάντηση στο γήπεδο του Μοσχάτου άνοιξε με τον Γεωργούση να χάνει μια πολύ καλή ευκαιρία στο 5ο λεπτό, σούταρε διαγώνια έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 10′, ο Εθνικός εκμεταλλεύτηκε την υπεραριθμία με Αργυρίου, Ματτέα και Μουκίδη σε αντεπίθεση, αλλά ο τελευταίος αποτύπωσε το σουτ του πάνω στον Κούμπουλλα. Στη συνέχεια, στο 31′, ο Αντωνίου πέτυχε το πρώτο γκολ για τον Εθνικό με πλασέ, εκμεταλλευόμενος ένα λάθος στην άμυνα του Χαϊδαρίου. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 35′, ο Μακρυγιάννης έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Πολίτης δεν απομάκρυνε σωστά, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Με το προβάδισμα αυτό, οι γηπεδούχοι είχαν το έργο πιο εύκολο, διαχειριζόμενοι το παιχνίδι τους στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γεωργούσης επιχείρησε στο 46′ με σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Χαϊδαρίου απέκρουσε με υπερένταση. Στο 71′, ο Σεκούμπα σημείωσε το τρίτο γκολ για τον Εθνικό, πιάνοντας το αριστερό σουτ και στέλνοντας τη μπάλα στο “παραθυράκι” της εστίας. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 3-0 υπέρ των γηπεδούχων, που διατηρούν τη θέση τους στο πάνω μέρος του ομίλου.

Διαιτητές: Ζιούτος (Ηρακλείου), Νούσιας (Άρτας)-Οβάκογλου (Χανίων)

Εθνικός Πειραιά (Βαγγέλης Χαντές): Κούμπουλλα, Πλουμάτος, Ζωγραφάκης, Χρούστινετς, Κατσόγιαννης, Μαλάι (62′ Κυριαζής), Σεκούμπα, Πολύζος (78′ Σέχου), Γεωργούσης (62′ Παπαγγελής), Μακρυγιάννης (73′ Βαλαβανόπουλος), Αντωνίου (73′ Τσιάβος)

ΑΟ Χαϊδαρίου (Γιάννης Σιλεβίστας): Ανδριόλας, Μέξης, Καλογερόπουλος, Πολίτης (46′ Αννιτσάκης), Μπέλερης, Τσιούλος, Ερρίκος (65′ Τσεμπερλίδης), Μουκίδης, Γκρέμπι (84′ Αρβανιτάκης), Ματτέα (50′ Αποστολόπουλος), Αργυρίου.