Μέσα σε τρία λεπτά η Liverpool καθάρισε την Βάγιαρεάλ με σκορ 2-0

Η Λίβερπουλ κέρδισε μέσα στο Άνφιλν 2-0 την Βιγιαρεάλ για τον μεγάλο τελικό του Champions League.

Ο Γιούργκεν Κλοπ έχοντας πολλές τελικές στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα

Ομως όλα καθαρίσατε στο δεύτερο είμαι μόλις σε 3 λεπτά δύο γκολ (αυτογκόλ Εστουπινιάν, Μανέ) καθάρισαν την υπόθεση νίκη τώρα ολα θα κριθούν στον επαναληπτικό την ερχόμενη Τρίτη (3/5) για να προκριθούν στον τελικό του Champions League.

Το ματς

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε… φουριόζα και άρχισε να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 12′, ο Σαλάχ έκανε έξυπνη σέντρα στην περιοχή βρίσκοντας τον Μανέ, αλλά η κεφαλιά του Σενεγαλέζου έφυγε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντίαζ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Ρούλι μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Με την κατοχή να φτάνει στο 60%-40% στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, οι ευκαιρίες δεν σταματούσαν. Ο Σαλάχ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ στο 27′, ο Ρούλι απέκρουσε το σουτ του Ντίαζ στο 31′, η προσπάθεια του Σαλάχ έφυγε άουτ στο 35′, ενώ η… οβίδα του Τιάγκο έξω από την περιοχή, κατέληξε στο δοκάρι.

Χρειάστηκε μόλις 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο. Η εκρηκτικότητα της Λίβερπουλ απέφερε άμεσα καρπούς. Κι όταν λέμε άμεσα, εννοούμε πως οι Reds χρειάστηκαν 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Μέσα σε αυτό το διάστημα η Λίβερπουλ πέτυχε 2 γκολ και λύγισε την μέχρι τότε… αλύγιστη Βιγιαρεάλ.

Η… προειδόποιηση δόθηκε στο 50′ από τον Φαμπίνιο, ο οποίος σκόραρε από κοντά αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Ντάικ (που είχε πάρει προηγουμένως την κεφαλιά) ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ωστόσο, στο 53′ ήρθε το πολυπόθητο γκολ της Λίβερπουλ. Οι Reds κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Χέντερσον έκανε σέντρα, η μπάλα κόντρα στον Εστουπινάν, ο Ρούλι δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Και στο 55′ ήρθε η… σφραγίδα πρόκρισης. Ο Σαλάχ βρήκε ωραία τον Μανέ στην περιοχή και ο Σενεγαλέζος νίκησε από κοντά τον Ρούλι για το 2-0.

Λίβερπουλ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Άρνολντ (81’ Γκόμες), Φαν Ντάικ, Κονατέ, Φαμπίνιο, Χέντερσον (72’ Κεϊτά), Τιάγκο, Λουίς Ντίαζ (81’ Οριγκί), Σαλάχ, Μανέ (72’ Ζότα).

Βιγιαρεάλ: Ρούλι, Φόιθ, Πάου Τόρες, Αλμπιόλ, Εστουπινιάν (72’ Οριέ), Καπού, Παρέχο (72’ Τριγέρος), Τσουκβουέζε (72’ Ντιά), Κοκλέν (57’ Πεδράθα), Λο Σέλσο, Ντανζουμά (86’ Αλκάθερ).